Obývací pokoj s krbem

REALIZOVALI:

Nábytek: HM – nábytek, Senetářov

Fotografovala: Bára Grünwaldová

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2015

Výlet na Boskovicko za focením obývacího pokoje s originálním krbem je další etapou spolupráce s jednou velkou rodinou. Postupně jsme společně tvořili obývací pokoj pro prarodiče a pokoj pro vnoučky u babičky a dědyhalu a jídelnu pro dceru Lenku a její rodinu, a tento obývací pokoj pro rodinu druhé dcery Romany.

Když mě na začátku oslovila maminka celého rodu, zjistily jsme, že její zeť je mým starým známým. A tak pro mě byl tento obývací pokoj nejen další příjemnou realizací na Boskovicku, ale i vzpomínáním na školní léta.

Rozlehlému pokoji v přízemí, který je pomyslným centrem rodinného domku, dominuje krb o čtvrtkruhovém půdorysu. Jeho výrazný oblouk se stal spojovacím prvkem celého návrhu. V pokoji je spousta malých rožků, výklenek se vstupem na terasu a také schodiště do patra. Zakulacené rohy nábytku zklidnily a zjemnily hranatý dojem z místnosti.

Rodina si přála velkou multifunkční knihovnu, která pojme nejen knížky, ale i řadu dekorací, upomínek na výlety a fotografií. V její spodní části jsou hlubší skříňky se zásuvkami na deky a polštáře, na fotoalba a řadu dalších věcí.  Police mají posuvná dvířka, takže si domácí mohou vybrat, která část zůstane odkrytá a co se zůstane skryto zrakům příchozích. Za sklopnými dvířky je utajená barová skříňka. TV komoda sousedí s krbem a její obloukovité zakončení mu vybíhá vstříc. Sedací soupravu doplňují dva stolky čtvercového půdorysu  - větší se zásuvkou a menší, odkladní.

Nábytek je vyroben z lamina v kombinaci dekorů ořechu a slavonského dubu. Výběr dekorů je podřízen materiálům použitým na schodiště a okna. Na přání klientů jsme prozatím ponechali sedací soupravu 3 + 2 + 1, která se v budoucnu dočká nového čalounění.  Keramická terakotová dlažba probíhá celým přízemím domu. Barevný základ je v podstatě neutrální, laděný do teplých tónů. Momentálně je akcentující barvou červená na drobných doplňcích. A až se červená omrzí, lze ji snadno nahradit zelenou, modrou či jakoukoliv jinou výraznější barvou. Interiér se bude přirozeně přizpůsobovat trendům i měnícím se barevným preferencím majitelů.

Prostor jsme dekorovali fotografiemi s přírodními motivy od Petra Stříbrckého a grafikami, malbami a slepotisky Jany Jano. Keramické kameny jsou dílem Zuzky Strakové. Všem autorům děkuji za laskavé zapůjčení jejich děl.