Jídelna ve venkovském stylu

REALIZOVALI:

Jídelní stůl: FAIN Interiér, Blansko

Závěsy a štola: Marek Ščudla - Krásný interiér

Obrazy: Pavlína Kuchařová

Fotografovala: Bára Grünwaldová

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2015

Jídelna čtyřčlenné rodiny je součástí členitého spojeného obytného prostoru v domě v rustikálním stylu.  Když jsem do ní poprvé přišla, byl v ní starý rozkládací stůl s retro židličkami z 50. let. Z dnešního úhlu pohledu už jsou zase úžasné (a ráda bych si podobné uchvátila pro sebe!), ale nehodily se ani k charakteru domku, ani ke kuchyňské lince. Nad stolem viselo standardní „venkovské“ svítidlo se skleněným stínítkem – ani vysoko, ani nízko.

Moje úloha nebyla tentokrát nikterak složitá. Jednak jsme už s rodinou spolupracovali na jejich vstupní hale, takže jsme měli čas a prostor se dostatečně sladit, jednak mě čekal pouze návrh posezení a následné dekorování prostoru. Zpracovala jsem pro svoje klienty několik kombinací židlí a svítidel, přičemž každá dodávala interiéru trochu jinou příchuť. Nakonec jsme společně vybrali variantu, kterou jsem pracovně (a nutno dodat, že nikterak objevně) nazvala „moderní, lehčí vyznění“. Ve všech předložených variantách byl nosným prvkem klasický jídelní stůl pro šest osob, který jsme nechali zhotovit z bukového masivu mořeného na „dark chocolate“. K němu jsme zvolili židle Bergamo od TONu v oblíbeném moření whitewash. A k baru jsme postavili dvě čokoládové barovky Trenta (TON).

Protože se v domě nachází černá barva (na schodišti v hale, ale i na digestoři), navázala jsem na ni černým svítidlem nad jídelním stolem a doplňky. Výmalba je v lomené bílé, která nahradila původní teplou žlutou. Ta místnost zbytečně zahřívala a nedávala vyniknout dřevu. Každému dřevu je dobře v zelené, a tak jsme na původní garnýže nechali ušít nové dekorativní zelené závěsy. Připravila jsem návrh dekoračních předmětů, převážně z Ikea, který paní domu nadšeně schválila a vyrazila na nákupy. Vyměnili jsme také květináče a kytky jakoby dostaly nový impuls - zdobí a krášlí. Chybí už jen černý květinový stolek.  

Při focení jsme objevily kromě plánovaných dekorací také luxusní kubistické hrnky, které se vyrábějí pod značkou Goldfinger a prodává je i Modernista, obchod navazující na tradice první republiky. Majitelka je zahlédla v tombole na místním plese a podařilo se jí je vyhrát. Snad proto, že dokázala ocenit jejich jedinečnost. A do hrnků čaj, do menších kávu, k tomu jáhlový koláč - focení si užíváme po všech stránkách!

Na lomené bílé to krásně sluší třem malbám ze štětce výtvarnice Pavlíny Kuchařové. Ty jsou pro mě absolutně nejlepší tečkou za touto realizací! Těší mě, že se v rozpočtu na novou jídelnu našla rezerva i na výtvarný originál a s úctou se před klienty skláním. Nebývá u nás bohužel zvykem investovat do obrazů, byť je jejich cena (vzhledem k hodnotě) často spíše symbolická. Z Pavliných obrázků jde jemná energie, kterou paní domu cítí, a od počátku byla pro!

Po hale a jídelně si letos nadělíme nový obývací pokoj. Máme hotový návrh sedacího koutu, ale zdá se, že změníme koncept! Starší sedačka ve stylu vintage, kterou jsme chtěly nahradit kombinací modernější pohovky a křesel, nakonec zůstane, jen na ní trochu zapracuje čalouník. A původní masivní, ale trochu těžkopádný nábytek, který měl být zachován, bude nahrazen novým. Už se těším, až prosvětlíme tmavý kout v rohu místnosti. A taky, až se staronová pohovka s křesly vyloupne v nových souvislostech!