Kluci v překližce - starší brácha Dan

REALIZOVALI:

Nábytek: Jaroslav Doskočil, Kunštát

Čalounění desek za lůžky: Michal Vala, Svinošice

Fotografovala: Bára Grünwaldová

Návrh: Leona Fousková

2019

Zrodu dvou pokojíčků ve skandinávském stylu předcházela realizace družiny v Olomučanech. Tu navštěvuje starší brácha ze sourozeneckého páru a rád zůstává „až do zavíračky“. Maminku interiér družiny oslovil natolik, že mě požádala o spolupráci na dvou pokojících pro synky. Vzniklo přátelství, sdílení a radost ze společného díla. Romana je totiž kromě eko smýšlení taky nadšenou švadlenkou a aktivní šiřitelkou myšlenek udržitelného rozvoje. V její dílně vznikají pod značkou Naapuri nákupní tašky z použitých látek ze sekáče (opatřené pytlíky na zeleninu ze zbytků záclon). Klukům do pokojíčků ušila závěsy a polštáře a společně se synky je dekorovali barvami. Také díky truhláři panu Doskočilovi z Kunštátu, který ve své práci upřednostňuje dřevo, si Romča nakonec pro synky vybrala překližku.

Danův pokoj má překrásný výhled do krajiny na otevírající se kopce a jejich úbočí. Chtěla jsem, aby mohl jako správný skaut relaxovat v přírodě a kdykoliv se stát její součástí. A tak mě napadlo dát mu postel přímo pod okno do výšky parapetu. Zadání totiž znělo: postel vyšší a s lůžkem pro kamaráda. Daník tak může ležet, koukat ven a nabíjet se krajinou.

K vysokému lůžku se Dan dostane po schůdkách, které jsou úložné. Jelikož je pod oknem radiátor, počítali jsme i s jeho odvětráním v rámci lůžka. Zručný truhlář nakonec vyměnil i celý, původně plastový parapet. Nyní je na něm vidět mistrovská řemeslná práce. Chlapec má nad lůžkem poličky na knížky, kterých je v rodině nepočítaně, a jsou to samé speciální kousky. Aby se lůžko pro kamaráda mohlo vysouvat, stojí psací stůl jen na jedné noze/ koze a na druhé straně je kotven k lůžku.

Vedle vstupu do pokoje je umístěna skříňová sestava s vloženými dvířky. Slouží k ukládání oblečení, ale zbývá i místo na hry a hračky. Nad psacím stolem visí skříňka na věci do školy s posuvnými dvířky. Naproti psacímu stolu je na stěně zavěšena sestava otevřených poliček na hračky, knížky, auta či obrázky, prostě na klučičí drobnosti. Poměrně malý pokoj poskytuje nyní spoustu úložného prostoru, ale díky situování lůžka u okna zůstalo také dost potřebného volného místa na podlaze.

Nábytek je vyroben z překližky v kombinaci s bílým a jemně mátovým laminem. Úchytky si vytvořila šikovná maminka.

Někdy se to prostě povede. Sejde se velké nadšení u klientů, které mě nabíjí a žene vpřed, nic nedře, vše plyne. A do toho přijde truhlář, který dělá srdcem. Poklona a vděčnost, přátelé!

Fotky a povídání o pokoji mladšího bráchy Vendy TU.