Lila pokojík pro dvě školačky

REALIZOVALI:

Nábytek: FAIN Interier, Blansko

Podlaha: Ondra Kopeček

Výmalba a tapety: Ondra Slouka

Fotografovala: Barbora Grünwaldová

Návrh: Leona Fousková

2016

Tento pokoj má zajímavý příběh a my při něm s fotografkou Bárou zažily jednu skvělou premiéru – tentokrát jsme před focením musely všechny hračky, stavebnice a knížky do pokoje donést! Před většinou focení, a to zejména dětských pokojů, nám často minimálně půlhodinu zabere odnášení přebytečných „dekorací“, aby byl nábytek a můj záměr vůbec vidět.  Razím totiž zásadu, že chci mít na fotkách pokoje zabydlené, takže nefotíme po odchodu truhlářů, kdy je vše čisté a bez jakýchkoliv věcí. Potřebuji, aby bylo patrné, že se v mých realizacích skutečně žije. A někdy se v nich bydlí a skladuje až moc, však víme.

Asi se divíte, proč byl pokoj zcela „vybílen“. Rodina se totiž stěhuje z bytu do rodinného domu a stěhování je už na spadnutí. A když jsem se o tom přesunu dozvěděla, měla jsem dost silný impuls vnutit se konečně k rodince na focení. Domlouvaly jsme se s maminkou dlouho, předlouho, až uplynuly dva roky od realizace. Někdy je ta motivace k činům opravdu nečekaná!

Pokojík má poměrně malou plochu, navíc do něj vede úzká chodbička. Požadavky na ukládání byly obdobné, jako to už u dětských pokojů bývá: dvě lůžka ideálně s úložným prostorem, skříně na oblečení pro dvě slečny a police na knížky, hračky, stavebnice a další potřeby malých školaček. Psací stůl už byl na místě, takže jsem s jeho dekorem i umístěním musela počítat.

Zpracovala jsem dvě varianty dispozic a těší mě, že si klienti vybrali tu druhou. První varianta měla jednu podstatnou vadu, a to lůžko naproti dveřím, což je proti pravidlům feng – shui. Ta se většinou snažím ctít, pokud mi to okolnosti umožňují. Jsou totiž založena na tisíciletých zkušenostech. A upřímně, i když člověk není znalcem tohoto prastarého čínského vědění, stejně by mu ležet přímo naproti dveřím asi nebylo zrovna příjemné. Ve druhé variantě dispozice jsem pracovala s vysokým lůžkem, kdy prostor pod ním je bezezbytku využitý.

Vzali jsme to od podlahy. Na ní je nyní světlounké marmoleum, které malý pokoj opticky zvětšuje a jakoby odlehčuje. Na nábytku převažuje bílá v kombinaci se světlým dřevem a fialkovou, kterou si vybraly malé obyvatelky. Netradiční kombinace oranžové a lila byla dána doplňky pořízenými ještě před úvahou o oslovení designérky. Našla jsem tapetu s kombinací těchto dvou barev, která mi s oranžovou (já ji fakt moc nemusím) pomohla už jednou.

Vznikl pokojíček, který je technicky opravdu hodně promyšlený. Do úvahy jsem musela zahrnout i to, že všechny stěny jsou ze sádrokartonu a dvě z nich i zateplené 10 cm tlustou vatou. Takže celá sestava nábytku kolem postelí stojí na podlaze, i cik – cak knihovny jsou ke zdi kotvené jen kvůli rovnováze. A u vstupu je využit též každý centimetr – do prostoru vedle dveří jsem dostala 15 cm hluboké police na lego, knížky a drobné hračky.

Tak jo – holky si pokoj dva roky užívaly a teď bude sloužit novým majitelům. Věřím, že celé rodině bude v novém bydlení krásně (a třeba i s mým malým přispěním). Děkuji za milou spolupráci všem zúčastněným.