Červená pastelka aneb Pohádkový les v mateřské škole

REALIZOVALI:

​Nábytek: FAIN Interiér, Blansko

​Výmalba a nátěry: Ondra Slouka

​Pokládka koberce a nové PVC: Ondra Kopeček

​Závěs: Marek Ščudla - Krásný interiér

​Tematická umělecká výmalba: Malujeme Jinak.cz

Fotografovala: Bára Grünwaldová

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2017 - 2018

Poprvé jsem zde nechala svůj otisk v roce 2009, na úplném počátku mé designérské kariéry. Byl to tehdy můj největší projekt, značně vymazlený, a dokonce i se záznamem v blanenské televizi! Střihli jsme si tenkrát takové malé regionální „Bydlení je hra“. Do realizace se zapojily učitelky i rodiče a rozpočet byl tehdy velmi omezený. Tak se udělala jen polovina třídy, zbytek se řešil „co dům a Ikea dala“.

A když se po osmi letech prošlapal koberec, požádali mě ve stejné třídě o redesign. Už jsem měla za sebou úspěšnou realizaci jiné třídy v této školce, a to Modré pastelky.  Věděla jsem, že je tu prima parta v čele s paní ředitelkou a že spolupráce s nimi rozhodně stojí za to. Tak s chutí do návrhu!

Paní učitelky trvaly na prosvětlení třídy. Třída je v přízemí, je stíněna vysokými domy v těsném sousedství a je fakt, že zrovna červená barva místnosti na světle moc nepřidá. A prý se zamilovaly do jasně zeleného koberce, svěžího jako jarní tráva. Pane jo, kombinace zelené a červené? Ve třídě, co se jmenuje Červená pastelka, bude zelený koberec? Co s tím?

Mozkové závity vařily na plné obrátky a tématické spojení červené a zelené bylo na světě. Představila jsem si Červenou Karkulku, jak jde k babičce na návštěvu zeleným pohádkovým lesem a od té chvíle to už jelo. Budeme tvořit POHÁDKOVÝ LES!

Ve třídě chyběla kuchyňka, koutek malé kadeřnice, obchůdek, bylo potřeba někam schovat molitanové sedáky, vymyslet místo pro klavír, uložit šanony, rozšířit skříňku pod TV a výtvarný koutek a taky vymyslet nové kryty topení.

Bude tu úřadovat hodná babička i zlá čarodějnice, obě přece do pohádkového lesa patří! Z obchůdku je perníková chaloupka a místo kuchyňky mají děti pec. Dlužno dodat, že jsem v době práce na návrhu této třídy navrhovala souběžně i jednu krásnou chalupu na Vysočině, kam jsme instalovali modrá kachlová kamna. Byla to silná inspirace. Dětská pícka je celá úložná včetně schůdků, za dvířky na přikládání je prostor na dětské nádobí a do díry na dřevo se dá vlézt a koukat okýnkem z trouby. Paní učitelky koupily krásné puntíkaté hrnečky a umělou houni a děti se tak můžou přenést o 100 let zpátky.

Za realizací udělali pomyslnou tečku kluci z Malujemejinak.cz. Jsou to nesmírně talentovaní umělci s nadhledem, a když jsem po nich chtěla namalovat na bílé stěny pohádkový les, s invencí a odvahou sobě vlastní přišli s nápadem „pohádkový les jedním tahem“. Dokonale se tak propojilo jméno třídy Červená pastelka s tématem, které jsem zvolila. Těší mě, že se pro tuto neobvyklou dekoraci stěny podařilo přesvědčit i učitelský tým.

A děti? Ty jsou nadšené. V malbách na stěně si najde každý to svoje a pec je neustále v obležení.

Ve školce je ještě jedna třída, kam pozvou náš tým příští rok. Už se moc těším! Tentokrát nás přivítá pastelka Žlutá!