Svět přece není černobílý

REALIZOVALI:

​Nábytek: AZ - nábytek, Rájec

​Stavební práce: v režii klientky

Fotografovala: Bára Grünwaldová

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2019

Na začátku byla knihovna. Měla jasně určené místo a přesné zadání: bílá s trochou šedé nebo černé. Jak by ne, když se její majitelka fotografka Bára vyjadřuje nejraději černobílými fotografiemi. Vznikla knihovna, ve které jsou nejen knížky, ale i místo na vystavení různých věcí, na které člověk rád kouká, když si tak sedne u kafe. Věděly jsme, že kuchyň bude následovat a bude s knihovnou sousedit a kamarádit. A tak jsem knihovnu nachystala jednoduše, minimalisticky, aby to sousedství mohlo být čisté, nekonkurenční a přívětivé.

Rodina koupila původní kuchyňskou linku s bytem. Odpovídala trendům devadesátek – venkovský styl v paneláku, ale zato kvalitní dvířka z dubové dýhy. A tak si ji Bára před několika lety velmi zdařile a pracně „konvertovala“ na nordic. Tento styl jí sedí ve své barevné střídmosti a jednoduchosti tvarů.

Nová linka je také střídmá. Barevně se drží knihovny – kombinujeme bílý supermat a šedý antracit. Pracovní deska je v dekoru černého kamene. Ovšem zástěna v barvě a struktuře rzi rozbíjí černobílou jednotu a dává kuchyni takové to „mňam“, které si člověk zapamatuje.

Kuchyňské lince vévodí kávovar. Umístila jsem ho na kraj, co nejblíže ke dřezu a ke stolu. Upravovali jsme i výšku poličky nad ním, aby se dala bez problémů a zbytečné manipulace doplnit voda. Bára totiž kafe miluje a jeho přípravu si užívá. Kromě toho taky svým mužům hodně vaří a tak jsem promyslela i rozmístění spotřebičů a zón tak, aby se v malé kuchyni rodina bez problémů vyhnula. Z vlastní zkušenosti vím, že když jsou děti malé, až tak moc na tom nezáleží. Ovšem ve chvíli, kdy si začnou sami chystat jídlo, je pro klid rodiny (tedy hlavně matky) uspořádání kuchyně zásadní.

Bára nabízí zvědavým zrakům kromě fotografií kuchyňské linky a knihovny také průhledy do obývacího pokoje a chodby. V jednoduchém barevném schématu vyniknou její fotky, díla oblíbených autorů či retrokřeslo. Čekáme ještě na nové židle od TONu k jídelnímu stolu. Ty budou samozřejmě taky střízlivé – paní domu si vybrala ikonickou Ironicu v černé, šedé a medové. Jak je však vidět z jejích fotografií, které denně postuje na Instagramu, něco se mění – barev je více a z fotek čiší kromě původní drsnosti i něha. Vždyť i interiér, ve kterém žije a který promyšleně vytváří, není tak docela minimalistický. Díky knížkám, polštářům, soškám, květinám a dalším oblíbeným předmětům je útulný a vlastně i tak trochu barevný.