Spojený obytný prostor s červeným akcentem

REALIZOVALI:

Nábytek: studio Bednář Interiér, Tišnov

Stavební práce: Stavební firma SPH, Bystřice nad Pernštejnem

Fotografovala: Bára Grünwaldová a také sepsala na svém BLOGU

Návrh a autorský dohled:Leona Fousková

2015

Spojený obytný prostor v řadovém rodinném domě v Bystřici nad Pernštejnem postaveném těsně po sametové revoluci nesl typické znaky doby svého vzniku. Podlaha v jídelně a obývacím pokoji byla z dřevěných borovicových prken, nepoužívaný krb byl obložen režnou cihlou, na nábytku převažovala bílá a bukový dekor, který byl také na laminátové podlaze v kuchyňské části. Akcentem byla oranžová na židlích a doplňcích.

Musím však hned na počátku říct, že interiér byl i před naším společným zásahem vkusný a příjemný. Majitelé oceňují výtvarné umění, rádi cestují a jsou velmi sečtělí, což se samozřejmě promítlo i do jejich bydlení.

Mým úkolem bylo zpracovat tři projekty dispozice a studie k výrobě nábytku. Tři varianty řešení měly obsahovat variantu s minimálními stavebními úpravami, variantu z mého úhlu pohledu ideální (tzv. bourací) a variantu kompromisní. Do každé varianty jsem zapracovala i barvy pro bližší představu o barevném vyznění.

Nakonec zvítězil povedený kompromis  – bouralo se jen nepatrně (příčka před lednicí), nevyhovující stavební prvky se vyměnily (posuvné dveře do pracovny) nebo zdařile využily k jiným účelům (původní krb a výtahová šachta). Nová vinylová podlaha v dekoru travertin položená po celé ploše místnost zvětšila, sjednotila a prosvětlila. Zůstal zachovalý kamenný obklad podesty při vstupu na balkon, kterým byly obloženy i schody do pracovny paní domu.

Krbové těleso jsme dekorovali tapetou s jemným vzorem ladícím s podlahou a našla na něm místo i televize, která je nyní ve správném úhlu k pohovce. V původním otevřeném krbu je nika na TV komponenty. Nábytku vévodí bílá, které sekunduje lamino v dekoru ořech, jako akcent si majitelé vybrali odvážnou červenou.

Paní domu má k dispozici kuchyňskou linku jednoduchých linií, kterou doplňuje polostrůvek s barovou židlí. Na skříňkách převažuje bílá, pracovní deska je z umělého kamene Staron, na jehož dokonalý oblouk navazuje červené sklo. Klientka si pochvaluje pohodlnou údržbu skleněné stěny. Nábytek vyrobili dle mého návrhu ve studiu Bednář interiér v Tišnově.

Část vybavení zůstala – například nedávno zakoupená pohovka a konferenční stolek z původní sestavy nábytku, který vyhovuje tvarem i materiálem a zatím se nenašel hodnotný nástupce. Jeho skleněná deska nezakrývá nový měkký perský koberec, na nějž je opravdu radost pohledět i sáhnout. Etno taburet a bubínek dodávají interiéru veselou náladu a útulnost.

Co mě ale překvapilo a potěšilo nejvíce, je patchworková lavice v jídelním koutě! Nabízejí ji v Kika a majitelé jejím výběrem dokázali, že mají neotřelý vkus a zároveň smysl pro humor. Chladné interiéry dokonale vyladěné do posledního detailu, kde má vše svoje určené místo a kde je po odchodu designéra vše hotovo, jsou sice pěkné na fotkách, ale jinak docela nudné. A hlavně – stagnují, nemohou se dále vyvíjet. A to se v Bystřici rozhodně nestane!

A douška na závěr - v nové kuchyni se opravdu báječně peče! Byly jsme s Bárou pohoštěny výtečnou bábovkou paní domu a také skvělými místními chlebíčky. Děkujeme za ty prima zážitky - duševního i fyzického charakteru. Máme pěknou práci!