Single sportovec v 1 + 1

REALIZOVALI:

Podlahy: Ondra Kopeček

Nábytek: FAIN Interier, Blansko 

Tapetoval: Janek Hasmanda

Fotografoval: Petr Novotný 

2012

Petr si po měsících aktivního čekání, kdy roznášel letáčky, četl inzeráty a ptal se domovních důvěrníků, konečně pořídil vysněný byt 1 +1 v Blansku. Jedná se o atypický panelákový byt s dlouhou chodbou, balkonem a neobvyklou výměrou 48 m2. Další zásadní výhodou, kvůli které Petr na byt vydržel tak dlouho čekat, je výhled na jihozápad. Pohledem na zalesněný hořický kopec z 9. patra se relaxuje opravdu skvěle.

Požadavkem byl světlý, vzdušný interiér s přiznanou kresbou dřeva, které bude prostor zateplovat. Uvítal můj nápad pověsit do dlouhé chodby dvě kola, která jsou prakticky uskladněna pod stropem a zároveň dlouhou chodbu dekorují. Byt prošel již před koupí rekonstrukcí, umakartové jádro bylo nahrazeno zděným a byla odstraněna příčka mezi chodbou a kuchyní, čímž se prostor otevřel a chodba prosvětlila oknem z kuchyně. Původně jsme chtěli zachovat i dýhovanou kuchyňskou linku a jen ji lehce upravit, ale její vzhled odpovídal době před deseti lety, kdy byla pořízena a tak jsme se dohodli, že navýšíme investici a zařizování vezmeme gruntu.

Petr oslovil stavební firmu, nechal vyměnit elektrické rozvody, natáhnout nové omítky a částečně vybourat stavební otvory na dveře, aby byl připraven prostor pro nové, posuvné. V pokoji zůstaly poměrně zachovalé dubové parkety, kterých se chopil podlahář Ondra Kopeček a vykouzlil z nich doslova poklad. Jelikož je Petr milovníkem přírody s ekologickým smýšlením, byl z renovované parketové podlahy nadšen. V dlouhé chodbě a v kuchyni jsme nechali položit vinyl s výraznou kresbou dřeva.

Bývalý majitel proboural z koupelny okénko do kuchyně, které nám posloužilo jako zajímavý prvek doplňující linku. Jen jsme dřevěný rámeček nahradili hliníkovým a instalovali sklo satináto, aby nám okénko ladilo s navrženou linkou. Kuchyňská linka je z lamina, pracovní deska z imitace tmavého betonu. Mezi spodní a horní skříňky jsme nechali nalepit obkladačky – mozaiku 5 x 5 cm. Kuchyň je jimi zútulněna a nepůsobí i přes použité materiály příliš technicky. Jídelní koutek jsem vyřešila úložnou lavicí s vysokými zády. Zádová opěrka má působit jako fošny dřeva, jsou z ohraněného lamina, aby vynikly spáry mezi jednotlivými deskami. Lavice má výsuv směrem do chodby a klasický zvedací sedák. Stůl je opatřen deskou z bukové dýhy namořenou do šedohněda, stejný materiál je použit i na troje posuvné dveře v bytě a dvojlůžko v pokoji.  Jídelní koutek je doplněn židlemi Era z TONu. Linka je zarámována do olivově zelené výmalby, zbytek pokoje a chodby je vymalován na béžovo.

V pokoji bylo poměrně jednoduché vyřešit dispozici – byt má totiž jako jeden z mála vstup do obývacího pokoje u okna, což nám umožnilo umístit do tmavší části pokoje dvojlůžko a přední část pokoje u okna využít jako obývací pokoj. Lůžko bude odděleno od zbytku pokoje poloprůhlednými roletkami z Ikea. V zadní části pokoje je vymalováno na zeleno stejně jako v kuchyni. V obývací části jsme použili nenápadnou, ale působivou tapetu se smetanovým základem a stříbrnými vlisovanými vlnkami. Nábytková sestava splňuje klientův požadavek na velkou knihovnu a úložný prostor na CD a oblečení. Dveře do pokoje, které zajíždějí za knihovnu, jsou vyrobeny z bukové dýhy a drátoskla a mají neobvyklou výšku 240 cm – právě tolik, kolik nám dovolil stavební otvor.

Byt má velkou výhodu v šatně, která je umístěna při vstupu do bytu na začátku dlouhé chodby. Původně byla mimo byt, ale předchozí majitel posunul po dohodě se sousedy vstupní dveře tak, že se komora stala součástí bytu. Vstupuje se do ní taktéž vysokými dveřmi z bukové dýhy. Jediné dveře, které v bytě zůstaly po bývalých nájemnících, byly obyčejné bílé v koupelně. Původně jsme uvažovali o jejich zachování, ale nakonec jsme došli k názoru, že by nám kazily naše dílo. Jelikož byly dveře standardně vysoké a další stavební zásah do koupelny by nám narušil obkladačky, překryli jsme otvor opět dveřmi o výšce 240 cm a nechali jsme zasklít jen středový pás. Zakryla se tak stěna nad dveřním otvorem a menší rozměr skla také poskytuje větší intimitu v koupelně a na WC.

Jelikož Petra rekonstrukce energeticky vyčerpala, dal si pauzu a teď nabírá síly k dalšímu zařizování. Čeká nás ještě pořízení rozkládací pohovky do obýváku, tři taburety, pro jejichž „parkování“ je připraven konferenční stolek, a svítidla.

Děkuji všem za skvělou spolupráci. Soudě dle nadšení Petra z bydlení v novém bytě nás výsledek může těšit.