S noblesou v secesní vilce

REALIZOVALI:

Stavební práce, podlaha, elektřina: v režii klientů

Nábytek - skříně, TV komoda, knihovna: Bednář interiér, Tišnov

Zastínění: Diamond Design

Stěrka: Dekor Design Italia

Manželské lůžko, taburet, křeslo: QL interiér

Fotografovala: Bára Grünwaldová

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2019

Když jsem poprvé navštívila citlivě rekonstruovaný secesní dům na Brněnsku, cítila jsem nejen dech času, ale zároveň i svěžest, která z domu sálá. Toto netypické spojení energií má na svědomí paní Darina, milovnice skandinávského stylu a lehkosti, zároveň však pokorná ctitelka odkazu předků.

Vilka leží v rozlehlé udržované zahradě a dává domov již čtvrté generaci rodiny, která ji v roce 1913 postavila.  Stavba i interiér prošly v průběhu více než sta let několika rekonstrukcemi. Jedna zásadní proběhla pod taktovkou architekta v 60. letech a toto období se zapsalo zejména do vybavení obývacího pokoje s jídelnou a znamenalo i přesunutí kuchyně a vznik místnosti, které se říká knihovna.

Od začátku se v domě nešetřilo barvami. Stěna v obývacím pokoji je výrazně modrá, knihovna se pyšní purpurově červenou. Mým úkolem bylo navrhnout manželskou ložnici pro současné majitele na místě původní ložnice a dětského pokoje.

Jelikož je majitelka zároveň stavební inženýrkou, spolupracovaly jsme ruku v ruce. A to nejen co se týká stavebních úprav. Postupně jsme skládaly mozaiku nové ložnice tak, aby přirozeně navázala na noblesu domu a přitom splnila požadavky na současné bydlení.  

Zbouráním příčky mezi dvěma pokoji vznikl poměrně rozsáhlý prostor pro ložnici, která má být soukromou zónou majitelů.  Nejprve jsem navrhla dispozici a zpracovala studii pokoje. Ta prošla několika koly připomínek, její jednotlivé prvky jsme postupně vybíraly, cizelovaly a já měla dostatek času naladit se na klientku a její osobitý styl. Působila jsem jako průvodce, usměrňovala a lehce koordinovala jednání u dodavatelů. Výsledkem je interiér, který je dokonalým souzněním nás dvou. Bez paní Dariny bych ložnici navrhla jinak. Nevědomky mě posunula v mém uvažování, v použití nových materiálů a snad i v přístupu k takto stylově zajímavým zadáním, za což jsem velmi vděčná. Já jí zase pomáhala orientovat se ve spleti vzorů a možností a zjednodušovala jí výběr.

Za výtečnou a trpělivou spolupráci se sluší poděkovat brněnskému studiu QL interiér, kde jsme ze tří vzorů manželských lůžek sestavili to naše výsledné, doplnili ho atypovým taburetem s proužky a elegantním křeslem FR, to vše od českého výrobce Polstrin. Petrolejově modrá stěrka, která dala zmizet dveřím do pracovny, je odvážnou a zdařilou volbou majitelů - původně jsem uvažovala o mnohem světlejším odstínu. Dekor mramorové stěrky za lůžkem je výsledkem rozhodování mezi tapetou, fototapetou a stěrkou. Přesvědčil nás vzorek, který jsme objevili v Dekor Design Italia v Moravanech u Brna. Jen jsme si do něj přidali barvy, které v ložnici máme – modrá žilka propojuje obě stěrky a promítá se i na taburet. Zastínění oken v podobě šedé rolety a bílé klasické záclony se obsluhuje na dálkové ovládání a bylo dodáno firmou Diamond Design. Skříně a TV komodu vyrobili a lakem opatřili šikovní tišnovští truhláři ze studia Bednář interiér.  Nakonec jsme vyměnili i dveře do koupelny, zvolili jsme čistý design bezrámových dveří z mléčného skla. Kulaté bíle lakované noční stolky s černým sklem a měděné dekorativní lampy nad nimi si klientka vybrala z nabídky internetového obchodu.

Pro mě tato ložnice znamená vzdušnost, lehkost a eleganci. Na rozdíl od většiny ostatních projektů jsem nebyla svázána množstvím věcí, které se musí v pokoji uskladnit. Tady bylo zadání přesně opačné – dáme sem jen to nejnutnější. Naplnit velký prostor tak, aby byl čistý a přesto útulný, bylo pro mě velkou výzvou a vystoupením z komfortní zóny. A to my designéři čas od času nutně potřebujeme, abychom neusnuli na vavřínech. Závěrečné fotografování jsme si užily nejen my s paní Darinou, ale i fotografka Bára Grünwaldová a z fotek je to vidět. Baví mě ty vymazlené detaily, které umí Bára zachytit. Těším se na pokračování, protože za dva roky nás čeká kuchyň s obývákem a jídelnou a tam se teprve všechny vyřádíme!