Rekonstrukce retro bytu s krbovými kamny

REALIZOVALI:

Stavební práce: Michal Fiolek, tel. 737 777 491

Nábytek: FAIN – interiér, Blansko

Podlaha: Ondra Kopeček, tel. 777 711 974

Instalatér: Hugo Zvěřina, tel. 723 282 291

Krbová kamna: Petr Kopecký

Obklady: K- keramika, Boskovice

Dlažba: Archtiles, Brno

Vybavení koupelny: Senesi, Brno

Fotografovala: Bára Grünwaldová

Obraz v chodbě: Atta Art Studio

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2022

Staré bytovky v Blansku jsou cihlové a kvalitní, ale skýtají také řadu překvapení. Padesát let si tam v pohodě žijete s pěticentimetrovým schodkem v koupelně a smaltovanou vanou vyrobenou v místním podniku ČKD a když se rozhodnete ji vyměnit za sprchový kout, spustí se lavina.

K projektu, který mě zaměstnával půlku roku 2022, mám osobní vztah. V tom bytě jsem totiž vyrostla a miluju ho. Včetně světle šedých oblých zárubní, které natíral ještě můj děda. Včetně malé kuchyně, kam se vejde jen stůl pro tři a kde o vánocích a svátcích jíme na etapy. Včetně spížky, ve které se rozleží ty nejlepší vanilkové rohlíčky na světě. Prostě domov.

Rekonstrukce se týkala chodby, koupelny, WC a kuchyně, a to včetně rozvodů elektřiny, vody a odpadů a částečných sádrokartonových podhledů. Právě šedá barva zárubní dala impuls novému barevnému schématu. Nechtěla jsem kreslit další bílo-dřevěnou kuchyňskou linku a mamka na ní netrvala. Sláva! Jdeme do mátové, béžové a kašmírově šedé. V koupelně a na WC se odvážeme a přidáme tyrkysově modrou. Když zasvítí polední slunce oknem ve sprchovém koutě, modrá se rozzáří do oslnivého optimismu. Dokonce tak, že si ji zamiloval i táta, když ten efekt poprvé spatřil. A to modrou nemá rád. Vlastně nám do barev vůbec nemluvil, důvěřoval. V showroomech ožil jen u výběru techniky. A tak to má být, byli jsme v souladu a každý si hlídal to své.

Původní malá koupelna se zvětšila o kus spíže, ze které se stal sprchový kout. Kotel se z chodby přesunul do koupelny a v jednom novém přístroji spojil dvě funkce – ohřev vody i topení. A tak nám zůstal v předsíni nevyužitý komín. Nechali jsme ho vyvložkovat a v bytě se teď dá příležitostně zatopit i krbovými kamny. Dávají laskavé teplo. Za tento nápad na poslední chvíli jsme všichni moc rádi.

Staré zárubně jsme osadili novými bílými dveřmi, do kuchyně a obýváku jsme zvolili posuvné, aby nepřekážely v hlavní komunikaci. V předsíni se dveře zasouvají za úložnou věšákovou sestavu. Mátově zelené zásuvky pod kulatým zrcadlem jsou reminiscencí na mámin toaletní stolek, který si pamatuji z dětství. Na podlaze v kuchyni a chodbě je lepené béžové marmoleum.

V koupelně jsme na podlahu zvolili teraso v šedobílém dekoru, hlavní obklad je v totožné barevné kombinaci. Pěticentimetrový výškový rozdíl podlah mezi koupelnou a zbytkem bytu neodhalil žádné rozvody, jak by se dalo očekávat. Prostě tam po celé ty dlouhé roky jen tak byl, neznámo proč. Už není, přechod mezi koupelnou a předsíní jsme srovnali, aby byl byt bez bariér. Praktický pultík nad pračkou umožňuje pohodlnou obsluhu a poskytuje úložný prostor na ručníky a čisticí prostředky. Nový kotel jsme schovali do skříňky nad umyvadlo. Radiátor jsme vybrali v šedém nástřiku, aby ladil k zárubním. Mám ráda naše staré dobré luxfery mezi koupelnou a záchodem.

Rekonstrukce trvala šest týdnů, příprava několik měsíců. Obklady i další zařizovací předměty jsme nakoupili s předstihem, aby vše bylo na místě ještě před prvním úderem zednického kladiva do starých zdí. Přijít do rozbitého bytu je pro mě vždycky šok a do tohoto obzvlášť. Až se vše začne skládat a připomínat moje papírové návrhy, postupně se uklidňuji. Vyčerpání z řízení projektu vystřídalo nadšení z výsledku. A spokojenost a klid z toho, že mají rodiče hezké a praktické bydlení.