První byt mladého muže

REALIZOVALI:

Nábytek: Bednář Interier, Tišnov

Pohovka Blok: QL interier

Svítidla: Aulix

Fotografovala: Zuzana Šale

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2022

Byt 2 + kk v nové brněnské developerské výstavbě je prvním samostatným bydlením mého klienta. Sympatický stavař mě oslovil v období, kdy byl byt pár měsíců před předáním. Měli jsme tedy čas se na sebe naladit. Podlaha v dekoru dubu, dveře s jemnou béžovou kresbou a obklady v koupelně už byly vybrány. Je na čem stavět, dobrý základ máme a zbytek je otevřený.

Na začátku jsem obdržela seznam, co by chtěl klient v každé místnosti mít. Nechyběla ani poznámka o minimalismu, střízlivosti, barevné jednoduchosti. Vyměnili jsme si pár inspiračních obrázků interiérů a já se pustila do práce.

Dispozici spojeného obytného prostoru jsem věnovala hodně času. Poloha i velikost kuchyňské linky byla daná, rozvody vody nachystané, se zásuvkami a tedy i polohou spotřebičů jsme mohli lehce hýbat. Jelikož je byt určen maximálně pro dva, případně pro mladou rodinu s jedním malým dítětem, zvolila jsem menší lednici i myčku a před velkou sedačkou jsme dali přednost válecí lenošce Blok od české firmy Böhm. Ta je u stěny a díky své hloubce umožňuje pohodlný odpočinek pro dva. Zůstal tak volný prostor ve středu místnosti, který je odlehčen i kulatým jídelním stolem. Doplňují ho čtyři židle po babičce, které si majitel sám zrenovoval.

V chodbě jsme do navržené skříně uložili veškerou obuv i úklidové prostředky. Do koupelny se vešla pračka i sušička, které jsou odděleny od umyvadla a vany skleněnou stěnou. Úložná sestava v ložnici je velkorysá, volně přechází v pracovní místo v rohu pokoje. Na skládané prádlo jsem navrhla dvě zásuvkové komody, nad nimi je ke stropu kotven věšák na větrání právě nošeného oblečení, který si klient pochvaluje.

Nábytek se nese v tónech béžové, zástěna za kuchyní, televizí i lůžkem imituje jemnou kresbu kamene. Černá na kovových prvcích a policích kontrastuje s celkově jemným barevným vyzněním bytu. Těší mě výběr svítidel, zejména milované Tolomeo nad pohovkou i lůžkem, ale též klientův přístup k výběru doplňků. Podle sestaveného seznamu nakoupil vše, na čem jsme se dohodli. Můžeme se tedy oba těšit z interiéru, který bude nejen dobře sloužit, ale splnil i požadavek na jednoduchost a minimalismus při zachování pohodlí a tepla prvního vlastního domova.

Za spolupráci velmi děkuji všem zúčastněným, speciálně truhlářskému týmu Bednář Interier. Pohráli si s mými nápady s pečlivostí sobě vlastní, bez připomínek kombinovali frézované i klasické úchytky, dotvořili systém horních skříněk s posuvnými dveřmi v kuchyni a poradili si s kovovými konstrukcemi. Zvláštní dík však patří i mladému muži za to, že naslouchal a prošel se mnou trpělivě cestou od zaměření až k poslednímu obrázku.