Pracovna pro dva a koupelna, co má švih

REALIZOVALI:

Stavební a truhlářské práce: Ing. David Škrlatel. 776 307 407

Fotografovala: Barbora Grünwaldová

Zastínění - roleta: Křížová - Vodička

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2021

Na počátku byl protékající záchod a jeden zoufalý telefonát.  Žádná romantika. Přesto cenný impulz ke změně, která dnes těší sympatický manželský pár v nejlepších letech.  

Byt 3 + 1 měl paradoxně štěstí, že těsně před stavbou domu došly panely. A tak je tento blok jako jediný v sídlišti z cihel. To umožnilo hned při stavbě drobné změny dispozic pokojů, nezvyklé umístění kuchyňské linky a zajímavé propojení mezi pokoji. Byt na mě dýchl uměleckým dojmem. Baví mě, když mají klienti doma originální obrazy a interiér je zařízený s lehkostí a vkusem. Věděla jsem, že naladění se na jejich potřeby bude krásná a nabíjející průvodcovská práce. A opravdu byla! Začali jsme rekonstrukcí koupelny a WC, dalším požadavkem byla dlouho plánovaná pracovna z bývalého dětského pokoje.

V koupelně jsme vanu nahradili sprchovým koutem "walk in", který si paní majitelka velmi přála. I přes omezenou plochu místnosti působí nyní koupelna prostorněji a na průchod do sprchového koutu je dostatek místa. Výrazný vzor na obkladech nás zaujal na první pohled. Chlad betonově šedých obkladů je vyvážen dubovými deskami z masivu, které rámují zrcadlo v koupelně a jsou použity i na WC. Čistě bílý nábytek umožňuje vyniknout dekoru na obkladech, černý akcent na bateriích a rámu sprchového koutu dodává koupelně švih. Nábytek a vybavení jsme vybírali převážně v RIHO, baterie v SENESI a originální španělskou dlažbu a obklady v obchodě K – keramika v Boskovicích.

Pracovna přišla na řadu hned po letní rekonstrukci koupelny.  V pokoji zůstala zachovalá skříň z dubové dýhy pořízená před lety v Ikea, kde jsme nakoupili i zbývající vybavení a kombinovali je s drobnou truhlářskou výrobou.  Každý z manželů chtěl mít vlastní psací stůl a úložné prostory. Pracovna slouží i jako pokoj pro hosty. Vybrali jsme rozkládací křeslo na spaní, ze kterého se dá sledovat televize. Už bylo vyzkoušeno a hosty pochváleno. Na zdech jsou zavěšeny police, které se budou postupně zaplňovat novými knihami, neboť velké knihovně v obývacím pokoji již dochází kapacita. Originální obrazy na stěnách kombinující malbu a fotografii jsou z dílny majitele, mají osobitý rukopis. Velmi mě oslovily a pomohly dokreslit atmosféru.

Speciálním požadavkem paní domu bylo místo na šití. Kdo šije, ví, jak je náročné najít doma dostatečně velké místo na rozložení látky pro střih. Většina žen proto musí na podlahu, protože u jídelního stolu věčně někdo vysedává. Podlahový střih vyžaduje nejen úklid před samotnou akcí, ale také zdravá záda. Snem každé domácí švadlenky je mít ideálně samostatnou místnost, kam se rozpracovaný projekt zavře a lze se k němu kdykoliv vrátit, aniž by překážel nebo se muselo vše složitě vytahovat ze skříně.

Pomohla nám kolečka. Oba stoly stojí na lehkých kovových nohách s kolečky, dají se poměrně snadno přemístit a vytvoří velkou plochu pro rozložení tkaniny. Šicí stroj jsme schovali do skříňky mezi stoly. Pracovna se tak rychle přemění v šicí dílnu a tvůrčí nepořádek zůstane za zavřenými dveřmi.


Za spolupráci na tomto hravém projektu děkuji skvělým klientům, se kterými jsme si užili vzácné souznění, a také mému kolegovi Davidovi Škrlovi, který zajistil rekonstrukci i další drobné práce včetně truhlářské výroby.