Pod lopatkami větrného mlýna

REALIZOVALI:

Výroba nábytku: pan Kotulán, Brno

Výmalba, tapetování, SDK podhled: Ondra Slouka

Fotografovala: Barbora Grünwaldová

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2012

Největším pokladem třípokojového bytu na novém brněnském sídlišti je kromě nepřekonatelného výhledu na žebětínské lesy také rozlehlý a poměrně členitý spojený obytný prostor.  V tomto ohledu nezůstává pozadu ani dětský pokoj s výklenkem, ve kterém jsou hned tři okna! Pracovat s takovým půdorysem mě bavilo. Možností se nabízelo několik, ovšem i omezení bylo třeba brát v úvahu. A to je rozhodně zajímavější zadání, než standardní jednoduchý pokoj bez zvláštních nároků na dobré řešení.

Mladá rodina s tříletou holčičkou a pětiletým synkem mě oslovila ve fázi, kdy byla v bytě kuchyňská linka na místě, které určil developer, a pár kusů zánovního nábytku. Čistit skvrny od mléka a čokolády z nové sedačky není žádná hitparáda a stále okřikovat řádící ratolesti, aby se chovaly k novému vybavení s náležitou úctou, je zcela zbytečný výdej energie. A tak nejvíce exponované kusy, jako je jídelní stůl se židlemi z Ikea a zelená pohovka, zůstaly, alespoň než děti trochu odrostou.

Velký prostor lákal k rozběhnutí, zároveň však působil stroze a neútulně. Mým cílem bylo rozdělit ho na jednotlivé funkční zóny tak, aby spolu mohli lidé komunikovat, ale zároveň se nerušili, když je chuť se „oddělit“. A samozřejmě ho zateplit a zútulnit, jak se ostatně od designérky očekává. Omezením byla příčka o délce 200 cm, která členila prostor na dvě části. S tou jsme nemohli hnout, bourání bylo z mnoha důvodů vyloučeno, a tak jsme ji prostě přijali a využili ve svůj prospěch. Také jsme trochu čarovali s rozmístěním stropních svítidel. Pomohl nám podhled ze sádrokartonu, ve kterém jsme skryli dodatečné elektrické rozvody pro dva lustry nad jídelním stolem.

Vždycky mě baví zjišťovat u klientů, jak žijí, co je pro ně v životě důležité, jaké mají koníčky, vzpomínky, zásady. Pomáhá mi to dobře se napojit na jejich potřeby, a práce na návrhu pak nese svoje ovoce - interiér klientům padne jako ulitý. Výsledkem mého bádání byla tentokrát záliba ve fotografování, hraní stolních her, četba knih a vzpomínky na pobyt v Holandsku. To vše se spojilo v nápad navrhnout velkou knihovnu. Knihovna sahá až ke stropu a pojme množství her, knih, sbírku fotoalb i filmů na DVD. Na knihovnu navazuje na míru vyrobená tapeta s motivem větrných mlýnů. Fototapeta spolu s knihovnou, která pokračuje i za dělicí příčkou, se stala bezesporu dominantou pokoje.

Výběr tapety na zdi v obývací části prostoru ovlivnila barevnost stávající pohovky. Zvolili jsme osvědčený grafický motiv od návrháře Larse Contzena – zelenou žilnatinu na bílém podkladě. Televize je umístěna na příčce na stavitelném rameni, záda úložné sestavy tvoří podbarvené sklo. Velký konferenční stolek umožňuje hrát deskové hry i v této části spojeného obytného prostoru, nejen u jídelního stolu. Pán domu občas rád hrábne do strun kytary, která má v obývací části své stálé místo.

Do velkého prostoru naposledy přibylo závěsné křeslo. Zpomalilo trochu kroky dětí, zároveň však poskytlo místo pro houpání a řádění, které nemá konce. S houpačkou se děti musely rozloučit v dětském pokoji, kde už pro ni po instalování nového nábytku nebylo místo. Snad je její umístění v obýváku dostatečnou náplastí. Kdo má doma tohle křeslo, jistě potvrdí, že bez něj už to prostě nejde!