Obývák v klidných tónech jako splněný sen

REALIZOVALI:

Výroba nábytku: FAIN Interiér, Blansko

Výmalba a tapety: Ondra Slouka

Fotografoval: Petr Novotný

Pokládka koberce: Ondra Kopeček

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2013

Klientce Věrce se s novým obývacím pokojem naplnilo snění trvající bezmála čtyřicet let. Kdysi dávno přišla jako mladá nevěsta „do hotového“. Byt byl zařízen včetně nábytku, narodily se děti a bydlení se prostě využívalo s drobnými změnami do dnešních dnů.

Zbavili jsme se staré nábytkové retro sestavy v leštěné třešni, koberce, konferenčního stolku, stropního svítidla i pohovky. Zůstala prázdná místnost s krásnými nedotčenými bukovými parketami, které byly celá desetiletí přikryty kobercem. Trochu jsem naléhala, abychom je přiznali a dali jim nový lak, ale majitelé byli natolik zvyklí na měkký došlap na koberci, že jsem ustoupila pohodlí.

Dispozice byla v podstatě dána volbou pohovky s lenoškou, která je umístěna do jediného vhodného rohu místnosti. Pohovka z nabídky Nejči-nábytek má po dosedu požadovanou tvrdost a čalounění z kvalitního materiálu, který snad bude dlouho odolávat pravidelným návštěvám vnoučků. Tmavě hnědé barvě sedačky byl nakonec podřízen výběr ostatních barev a materiálu na nábytek.

Od začátku bylo jasné, že budeme vzhledem k rozpočtu vybírat z lamina. Doporučila jsem dekor dub slavonský od Kronospanu, který mi vyhovuje svojí barvou, kresbou a téměř dokonalou imitací pravé dýhy. Je kombinován s dekorem ořech Pacifik od Eggeru. Aby byla zachována čistota čílek a dvířek, nevolili jsme kovové úchytky, ale výřezy – většinou v bočnicích skříněk. Nábytková sestava je doplněna sklem v šedohnědé zasazeném v tenkém hliníkovém rámečku. Vedle pohovky je zavěšena malá sestava na knihy a bytový textil. Konferenční stolek o celkové výšce 60 cm je pro odlehčení umístěn na vysokých kolečkách.

Zvolili jsme bílou tapetu s plastickým vzorem stromů, která pokoj jemně dekoruje. Zbytky stěn jsou vymalovány na starorůžovo, v tomto akcentu jsou i polštářky na pohovce. Malé saténové s ručním potiskem byly vyrobeny v Ateliéru Fousková. Závěsové šály na krajích oken mají pouze dekorační funkci, jejich pruhy dokonale ladí k barevnosti pokoje.

Paní domu si svůj nový parádní pokoj chrání, její muž v něm bedlivě sleduje jedním okem televizi a druhým dva malé neposedné školáky, kteří jsou u babičky a dědy jako doma. Jen ty domácí párky v rohlíku zalité kečupem teď už musí konzumovat jenom v kuchyni. Dědovo původní oblíbené křesílko jsme zachovali, jen jsme je nepřizvali k focení – je totiž příliš opotřebované. Čeká ho zásadní facelift a nový potah – pak bude pokoj ve stylu moderní klasiky oživen jedním báječným retrokouskem.