Obývací pokoj s pianem a velkou knihovnou

REALIZOVALI:

Výroba nábytku: Bednář Interiér

Křesla Merano: Ton

Pohovka: Nadop, Ořechov     

Fotografoval: Václav Kappel

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2012


Rodinný dům mladé rodiny v Tišnově byl postaven před třemi lety. Majitele oslovil funkcionalismus - dům má rovné linie, velká okna a je zasazen ve svažité zahradě. I přes čistotu stylu domu zvenku a volbu spíše neutrálních barev uvnitř očekávali klienti od nového obývacího pokoje jistou dávku útulnosti. V pokoji s několika okny, dveřmi, dvěma vstupy na ochoz a se zešikmeným stropem nechali položit dřevěnou podlahu v dekoru merbau. Černé památeční piano z období art deco, které zaujímá v prostoru významné místo, bylo poměrně velkou výzvou a ovlivnilo dispoziční řešení místnosti. Základním zadáním bylo umístění velké knihovny, která by měla konečně umožnit vybalení všech knih a dekorací z krabic a hlavně – připravit půdu k nákupu dalších!

Z původních několika variant dispozice jsme se postupně vrátili k první a tu jsme nakonec i realizovali. Kromě knihovny jsme řešili i umístění pohovky tak, aby se z ní dala sledovat co nejpohodlněji televize. I přes kvalitní a funkční zastínění jsme museli zvažovat odrazy početných oken na obrazovce.   Pohovka Kira z nabídky české firmy NADOP stojí v prostoru a vytváří koridor mezi kuchyní, technickou částí domu a soukromou zónou. Kuchyňský kout je oddělen posuvnými dveřmi, hned naproti je umístěn jídelní kout. Ve spojeném obytném prostoru tak vzniká několik zón, které jsou odděleny spíše funkčně a pocitově.

Při volbě materiálů na nábytek jsme brali v potaz novou podlahu v dekoru merbau, třešňové dřevo na oknech a javor na vnitřních dveřích. Rozhodli jsme se pro bukovou dýhu mořenou na třešeň v kombinaci s šedými lakovanými prvky, které barevně dokreslují vnější dojem ze stavby.

Zásadní dominantou pokoje je knihovna, která zabírá celé dvě stěny. Celou konstrukci drží svislé desky, mezi nimi jsou police na knihy v nepravidelných rozestupech. Rastr polic je narušen lakovanými sklopnými a výklopnými dvířky. V knihovně je vsazeno černé piano. Konferenční stolek a zavěšenou TV komodu tvoří silné mořené desky a šedé lakované bloky s výsuvy. Jídelní stůl stojí na silné středové noze, jeho deska je odlehčena vloženým průsvitným sklem. Stůl je doplněn lavicí a čtyřmi čalouněnými křesílky Merano v šedém moření.

V současné době řešíme s klientkou třešničky na dortu – lustry a koberec. Výsledek úspěšné spolupráce přináším na fotografiích.