Najdi pět rozdílů

REALIZOVALI:

Nábytek: Fain Interiér, Blansko

Výmalba v pokoji Moniky: Ondra Slouka

Fotografovala: Bára Grünwaldová

Návrh: Leona Fousková

2016, 2019

Dva pokoje pro dvě sestry dělí rovné tři roky – o ty se taky liší začátek jejich školní docházky. Byt mladé rodiny z Brna se nachází v nové zástavbě, kde není nouze o různé výklenky či arkýře vystupující na fasádu. Takové prvky jsou sice zvenčí velmi zajímavé, ale ne zrovna snadno využitelné. Trojúhelníkový arkýř v pokoji starší dcerky Moniky se nabízel jako místo pro psací stůl nepravidelného tvaru. Slečna má na psaní a učení spoustu světla z velkých oken a zároveň stůl nezabírá místo v pokoji, kde se prý i tančí.  Na nábytku převažuje bílá, k ní si Monička vybrala fialovou ve dvou odstínech a zelená na stěně a stolní desce reprezentuje oblíbenou barvu rodičů. Když po třech letech od první realizace fotíme, Monička zrovna prožívá pařížské období. Město nad Seinou zná zatím jen z obrázků na stěně a na polštářích, ale jestli jí fascinace vydrží, do Paříže se určitě podívá.

Mladší Nikolka má pokoj o něco menší – kratší o arkýř a užší asi o 10 cm. Potěšilo mě, že rodiče jsou s pokojem starší dcerky tak spokojeni, že vlastně nechtějí nic měnit. Čekal mě tedy návrh pokoje stejně a přece jinak. Ze začátku se zadání jevilo jako snadné (ctrl + c, ctrl + v), ale v designu interiérů to není ideální metoda práce. Je to stejné, jako když si v Ikea koupíte sedačku či skříň, abyste pak zjistili, že se k vám nehodí. Vše se prostě musí přizpůsobit rozměrům místnosti a tady stačila absence výklenku, aby se téměř všechny míry musely upravit.

Zásadní a nápadnou změnou v pokoji Nikolky jsou barvy, ovšem z pohledu návrhu je to změna spíše kosmetická. Na nábytku opět vládne bílá, doplněná béžovou, fuchsiovou a grafitovou a na zdi svítí teplá žlutá, která tvoří orámování pracovního koutku a odráží se v koberci na podlaze. Vzhledem k prostorové nutnosti vsunout lůžko vedle psacího stolu jsem desku stolu zaoblila a tento tvar se pak promítl i do zástěny za lůžkem a do zakončení polic knihoven. Vznikl tak pokoj s mottem „Najdi pět rozdílů“, který se projevil jako výborné designérské cvičení.

Velmi mě těší, že se klienti vrací. A když přijdou s tím, že chtějí stejný pokoj včetně členění skříně, je to radost a výzva zároveň. Děkuji sympatické rodince za příjemnou spolupráci a konstruktivní přístup. Holčičkám přeji nejen tu vysněnou Paříž, ale hlavně pokojný a láskyplný domov.