Modrobílá kuchyň s krbem

REALIZOVALI:

Nábytek: FAIN – interiér, Blansko

Krb: Hoříme pro vás

Stavební úpravy: v režii majitelů

Motivy na skle: Roman Kopecký

Montáž dveří: Marek Pliska, tel. 606 120 125

Zastínění: Křížová - Vodička

Jídelní stůl: Majstrštych

Fotografovala: Barbora Grünwaldová

Polep skel: Tým Polepím, Filip Martínek

2021 - 2022

Manželé v nejlepších letech si přáli mít v kuchyni krb a byli připraveni za to leccos obětovat. Rozhodli se, že to vezmou od podlahy. Vše nové, zářící čistotou, s jasnou dispozicí a kvalitními materiály. Jen ta modrá na lince propojuje staré s novým. I když tentokrát v mnohem sytějším a odvážnějším odstínu.

Původní kuchyňská linka byla poměrně rozsáhlá a členitá se spoustou úložného prostoru, ale také množstvím menších zaskládaných ploch. Stůl měl tvar kruhu s výsečí pro bar, a roh, kde dnes stojí krb, byl prázdný. Zbytečně složitá dispozice a nevyužitá zákoutí.

Než jsme se dobrali k výslednému jednoduchému uspořádání, proběhly tři varianty s různými variacemi. Vše je potřeba dobře promyslet. Co můžeme opustit a co za to získáme? Čtvrtá varianta byla ta pravá. Paní domu si přála troubu ve vysokém bloku a zachovat posezení u okna, kde si manželé rádi čtou. Přibyl kávový koutek, který navazuje na rozšířený parapet s posezením. A nejen estetickým bonusem je krásný jídelní stůl z firmy Majstrštych s masivní dubovou deskou a kovovou podnoží. Stůl doplňují pohodlné židle Era z TONu. Polobarovky Rioja z téže fabriky v odstínu Mountain Fjord daly barevnost spodním skříňkám linky. Petrolejově modrá barva mě na celé kuchyni moc baví a oceňuji odvahu majitelů.

Krb celý prostor prohřívá nejen v zimě, ale v i chladnějších letních dnech. Zní to jako klišé, ale koukat do plamenů uklidňuje a sálající krb tvoří to pravé srdce domova. Věřím na domov a jeho sílu. Pomáhám vytvořit prostor, kterému jeho obyvatelé vdechnou vlastní energii, svůj pocit domova. V modré kuchyni je milo - s výbornými domácími klobáskami pána domu a s dobrým kafem paní Jitky, obojího jsem si při spolupráci užila a děkuji za to.

Nová kuchyň už zažila utajované a nakonec i prozrazené veselé pečení na křtiny za účasti tří generací žen. Včetně té nejmenší slečny, na jejíž počest a přivítání na světě jí babička, maminka a teta upekly tradiční obrovský koláč s mákem a tvarohem, zdobený copánky – jihočeskou říčici.


Kuchyň ještě čeká na dva obrazy od malíře a grafika Romana Kopeckého, který vytvořil i návrh na polep nových dveří. Jemný motiv magnólie dotváří konejšivou atmosféru domova.