Moderní kuchyň s kachlovými kamny

REALIZOVALI:

Výroba příborníku: Truhlářství Jiří Bělehrad

Fotografie: Bára Grünwaldová

Návrh: Leona Fousková

2014

Zvenku nenápadný domek, jakých je na Vysočině spousta, ale stačí otevřít dveře… Přivítá vás nejen domácí pohoda, která dýchá z každého koutu, ale i okouzlující paní domu se sympatickým manželem.

Na první pohled upoutají královsky modrá kachlová kamna, která vévodí jinak zcela moderní kuchyni, a která při každé mojí návštěvě příjemně hřejí. Jako městské děvče na ty sálající kachlíky prostě musím položit dlaň a užívám si to.

O nesporném vkusu a odvaze majitelů svědčí nejen spousta krásných obrazů, které prostor oživují, ale i skutečnost, že se nebáli opustit tolik oblíbený, ale těžkopádný venkovský styl a kachlová kamna doplnili kuchyňskou linkou moderních tvarů i materiálů – lak ve slonové kosti, černý kámen na pracovní desce, spotřebiče v kombinaci kovu a černé. Kuchyňskou linku si přáli doplnit příborníkem, který jsem navrhla ve stejném duchu.

Příborník sestává ze dvou dílů – mělčí část se zásuvkami slouží k ukládání potřeb pro stolování, a vitrína, která je hlubší, umožňuje oční kontakt s vystavenými sklenicemi. Samotnou linku jsem vzala jako koncept, ale nechtěla jsem ji kopírovat, v tom totiž smysl návrhářské práce nevidím. Silná černá kamenná deska se v příborníku odrazila jako tenké černé sklo. Smělým truhlářským počinem je vitrína, která má jednu stěnu a dvířka z čirého skla, čímž výrazně odlehčuje celou sestavu. Sestava je zavěšena, což také přispívá k dojmu, že se jedná pouze o doplnění kuchyňské linky, a celek nepůsobí mohutně.

Jednoduché topné těleso zavěšené vedle příborníku jsme nechali nastříkat do stejného odstínu modré, jako je na kamnech. Obrazy z břidlice nad skříňkou jsou zdařilým dílem paní majitelky.

Tato kuchyň, která v sobě snoubí staré a nové, venkovské a moderní, je snad přesvědčivým důkazem, že tolik vyžadovaná útulnost nemusí znamenat jen frézovaná dvířka, množství dřeva a teplé barvy. Pohodu a pocit, že byste v domě chtěli zůstat, vyvolává totiž nejen kvalitní a dokonale zrealizovaný návrh, ale především atmosféra – bábovka na stole, dobré kafe a hlavně příjemní majitelé.

Do tohoto domu se ráda vracím, a proto mě moc těší, že nás letos čeká návrh pokoje pro dospívajícího syna Františka.