Přízemí rodinného domu v Kunštátu

REALIZOVALI:

Nábytek: FAIN Interier, Blansko

Podlaha: Ondra Kopeček

Výmalba a sdk podhled: Ondra Slouka

Zastínění: Diamond Design, Jan Vodička

Židle u jídelního stolu: TON, Brno - Komín 

Židle u psacího stolu: Křesla-židle Boskovice 

Fotografoval: Petr Novotný 

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2012

Starší domek v rušné kunštátské zatáčce byl zařizován při rekonstrukci před dvaceti lety. Sympatická paní domů usoudila, že nastal čas pro obnovu interiéru přízemí domu, kde se nachází spojený obytný prostor a zádveří.

Styl návrhu byl ovlivněn stavebními a zařizovacími prvky, které musely zůstat zachovány – bukové dveře a krbová kamna rustikálního charakteru, starší oranžová sedací souprava a výrazný vstupní oblouk mezi kuchyní a obývacím pokojem. Neustoupila jsem ze svých standardních rovných linií, ale lehce venkovskému stylu jsem podřídila výběr materiálu na kuchyňskou linku, úchytky a v podstatě i barevnost.

V poměrně prostorné kuchyni byl kromě kuchyňské linky a jídelního stolu i pracovní kout manžela. Požadavkem bylo tento prostor zachovat pro domácí práci na počítači a ukládání dokumentů. Kuchyňská linka sice vzhledem k odpadům a přívodům vody a plynu místo nezměnila, ale příjemnější dispozici rozhodně pomohl ostrůvek, který je přístupný u obou stran - od předsíně i od terasy. Na ostrůvek navazuje lavice a velký stůl z mořeného bukového masivu. Židle jsme vybírali v TONu, nakonec zvítězilo kouzelné Merano v provedení whitewash. Na stěně přiléhající k obývacímu pokoji visí sestava s vestavnou mikrovlnnou troubou a otevřenými poličkami nejen na dárky od žáků ze školy.

Středová dispozice kuchyně a jídelny je podpořena i sádrokartonovým podhledem natřeným na béžovo, do kterého jsou instalovány bodovky pro nasvícení pracovního ostrůvku. Dvě výrazná závěsná svítidla Cole z nabídky Rendl Light Studia vytvářejí příjemný světelný ostrov nad jídelním stolem. Na ostrůvek navazuje lavice – v poslední době můj oblíbený kus nábytku, který ráda zpracovávám do různých podob. Je to kousek, na který má zálusk každá návštěva.

Pracovní kout pána domu zabírá celou jednu stěnu stejně jako v předešlém řešení. Stěna dostala šedomodrý kabátek, který se opakuje i v obývacím pokoji.

obývacím pokoji zůstala starší oranžová pohovka do písmene „L“. Ta se stala základem pro výběr barev do celého interiéru a spolu s šedomodrou na stěnách tvoří dnes trochu neobvyklou barevnou kombinaci, která však ve spojení s nábytkem v neutrálních barvách působí příjemně.

Zastínění je kombinací funkčního Twintexu a dekoračních pruhovaných závěsů. Požadavek na uložení velkého množství knih jsem vyřešila dvěma knihovnami, z nichž jedna je součástí úložné sestavy, druhá má svoje místo v rohu pokoje u krbu. Stejně se nám je ale nepodařilo všechny knihy umístit a tak nás letos čeká ještě další patro domu, kde zbylé knihy dostanou další šanci. Masa úložné sestavy je odlehčena podbarveným sklem. Konferenční stolek stojí na skrytých kolečkách.

V předsíni jsme bojovali s členitostí a množstvím dveří. Navrhla jsem box na odkládání kabátů na ramínkách, který je obložen plastovými zelenými botníky z Ikea. Vystupuje do místnosti, čímž mění zásadně pocit z prostoru. V předsíni jsme využili stejný dekor a barevnost lamina jako v kuchyni a v obývacím pokoji. Příchozí tak získá dojem plynulého přechodu z jedné místnosti do druhé a celek působí jednotně.

Děkuji všem zúčastněným za spolupráci a klientům za trpělivost při několikadenním žití v provizoriu. Z reakcí lze soudit, že výsledek stál za ty (ne)malé oběti a objednávka návrhu dalších dvou pokojů v podkroví mě nesmírně těší!