Kde bydlí láska a knihy

REALIZOVALI:

Stavební práce, podlaha, elektřina: Aleš Janošek, 603 276 468

Nábytek: Karel Skokan, Zakřany

Zastínění: Krásný interiér

Výmalba a nátěry: Ondra Slouka

Pohovka, křeslo, židle: QL interiér

Fotografovala: Bára Grünwaldová

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2016 - 2019

Zvu vás na návštěvu k brněnské rodině s velkým srdcem. Bydlí tu sympatičtí rodiče, tři děti a také čtyři zvířecí nalezenci – dvě kočky a dva psi - a všichni se moc milují. Na jejich vymazleném bytě je to znát. Ačkoliv dneska frčí minimalismus, tady ho neuznávají - bydlí totiž upřímně a autenticky. Těší je společně strávený čas. Svůj byt si šperkují úlovky z výletů, ale i keramikou a dalšími školními dílky šikovného potomstva. A co zase těší mě, je spousta prostoru věnovaného nejen knihám, ale i výtvarnému umění. Za toto spojení a setkání jsem moc vděčná.

Začali jsme v roce 2016 dvěma dětskými pokoji a studií spojeného obytného prostoru, ve kterém je i manželské lůžko. V první fázi se zrealizovaly jen dětské pokoje a studii jsme na tři roky odložili. Udělali jsme dobře, situace potřebovala trochu uzrát. První varianty totiž počítaly s celkovým propojením kuchyně a obývacího pokoje s ložnicí. Děti mezitím povyrostly a všichni pochopili, že i rodiče potřebují trochu soukromí.

Po otevření vstupních dveří se ocitnete v prostorné chodbě, kterou jsme co nejvíce využili k ukládání. V rámci rekonstrukce jsme z ní vzali 60 cm a rozšířili o ně koupelnu a WC. Obývací pokoj má nově vstup jen z kuchyně, na místě bývalých dveří do obýváku je nyní velká skříň na ošacení. Pětičlenná rodina má spoustu obuvi, bund, kabátů, batohů a tašek a naštěstí i komoru, která se skrývá za dveřmi natřenými tabulovou barvou. Taky se sem musel vejít strom pro kočičky, který našli na jedné z procházek, a stejně jako jinde v bytě je i tady množství knížek. Vášniví čtenáři si jistě všímají, kolik místa jsme jim v bytě udělali.

Kuchyňská linka do písmene L je v bílém lesku v kombinaci s laminem v dekoru dubu s výraznou rustikální kresbou, police, lavice a stůl jsou doplněny černým kovem. Retro obkladačky a keramické vypínače podtrhují pohodový ráz kuchyně, která je sice v současných materiálech a liniích, ale jako celek působí útulně a příjemně. Výrazný stůl s deskou z opracovaného starého dřeva vyrobili v dílně Wooden Design, kolem něj stojí židle Ironica z TONu v různých odstínech modré a v bílé. Obývacímu pokoji vévodí prostorná pohovka Ikarus z brněnského QL interiéru, kterou jsme uzpůsobili prostoru na míru. Široká lenoška umožňuje pohodlné tulení celé rodiny. Konferenční stůl si paní majitelka vyhlédla při jedné návštěvě olomoucké galerie, dlouho si počkala, až nadešel jeho čas a teď sem zapadl jako do mozaiky.

Manželské lůžko, které stojí na policích s knihami, je odděleno od rušnější části pokoje sklem s rostlinným motivem od výtvarníka Romana Kopeckého, další varianty motivu se objevují na posuvných dveřích. A jelikož při setkání rodiny a milého umělce přeskočila jiskra, najdete v bytě dalších pět jeho obrazů. Nad televizí visí pro změnu díla neméně charismatického tvůrce Prokopa Veselého z Kunštátu. To je totiž taky láska s velkým L.

Ve zvětšené koupelně se našlo místo na pračku, sušičku i vysněnou osvětlenou niku vedle vany. Barevná keramická mozaika s texturou dělá rodině společnost nejen v koupelně a na WC, ale dovolili jsme si i malou radost a použili zbylé kusy v podobě přechodu z chodby do kuchyně. V bytě jsme nechali starší dveře do dětských pokojů a do šatny, které jsme natřeli – slečny mají žlutou a syn šedomodrou, ze strany dětských pokojů je tabulová barva. Nové dveře jsou v bílé a nekonkurují tak veselé barevnosti bytu, kde se opravdu žije.

Při rekonstrukci vládla příjemná souhra se stavební i truhlářskou firmou, problémy se řešily za pochodu a vše se stihlo v plánovaném rekordním termínu čtyř týdnů. Pak následovaly měsíce malých dodělávek a po roce konečně fotíme! Hurá, moje největší odměna! Děkuji všem řemeslníkům a především klientům za optimistický přístup s výsledkem, který hřeje.

Po letech návštěv v různých bytech už většinou odhadnu, jaký je člověk, který je obývá. Co je jen na efekt a co je doopravdy. Mám ráda byty zaplněné hezkými věcmi, je v nich atmosféra. A v tomhle je i spousta lásky.