Pohřební ústav Olešnice

REALIZOVALI:

Realizace interiéru: Ing. David Škrla, tel. 776 307 407

Nábytek na míru - stůl, věšák: FAIN – interiér, Blansko

Obrazy a floristické dekorace: Atta Art Studio

Fotografovala: Barbora Grünwaldová

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2020 - 2021

Návrh interiéru Pohřebního ústavu JUDr. Magdalény Raabové v Olešnici je rozhodně designérskou výzvou, a to hned z několika důvodů. Nejen zaměření podnikání, ale i prostor a styl jsou tak trochu vystoupením z mojí komfortní zóny. Jelikož se zadavatelkou máme za sebou jednu velkou a úspěšnou realizaci, šla jsem ráda, byť s lehkou počáteční nejistotou, i do tohoto nezvyklého zadání.

Členitý přízemní prostor ve starém domě se vstupem z hlavní ulice měl pojmout malý obchod se smutečním sortimentem a kancelář pro příjem zakázek. Místnost byla nedávno zrekonstruována majitelem objektu. Dlažba v dekoru světlého dřeva a kazetové venkovské dveře byly základem pro výsledný styl interiéru.  

Součástí zadání byl požadavek na převahu hotového nábytku, který jsme vybírali většinou v Ikea. Zvolila jsem úložné police a vitríny Havsta z masivu v šedé, která tvoří společně s bílou a béžovou barevný základ interiéru. Boxy Eket na stěně v petrolejové a hořčicové barvě slouží k vystavení památečního skla a uren, ale také tvoří výrazný barevný akcent k oživení prostoru. Za obsluhou stojí sestava Besta s dvířky v měděném dekoru pro uložení šanonů. V hořčicové barvě, která prostor příjemně zateplila, jsou pevné masivní židle pro klienty v retro stylu. Doplňují obloukový stůl zhotovený na míru společně s věšákem vedle dveří. Dvě čelní stěny dekoruje tapeta s motivem větviček, který se objevuje i na fólii v okně.

O květinové dekorace a dva obrazy se postarala floristka a malířka Atta Procházka Naništová. Sázela jsem na ni, když jsem přemýšlela o tom, jak prostor prostoupit trochou jemnosti a něhy. A tak jsou kamenné misky osazeny sukulenty a tři větší květinová aranžmá citlivě vstupují mezi lucerny a urny. Její dva obrazy podtrhují barvami i jemným květinovým motivem klidné vyznění prostoru. Interiér realizoval jako naši první společnou zakázku můj nový spolupracovník David Škrla, který zajistil výmalbu, tapetování, dodání a montáž nábytku a spoustu dalších drobnějších prací.

Baví mě překonávat designérské překážky a posouvat se dále ve vnímání zákazníka a jeho potřeb. Pohřební služba je místo, kam člověk nechodí rád, protože je spojeno se smutnou událostí. Pochopit nejen potřeby zadavatele, ale i jeho zákazníka je u návrhu komerčních prostor pro designéra základním předpokladem ke kvalitnímu návrhu. Čas ukáže, jak se to v Olešnici podařilo.