Dva byty pro tři generace žen, Blansko

REALIZOVALI:

Výroba nábytku: FAIN Interiér, Blansko 

Výmalba a tapety: Ondra Slouka

Fotografoval: Petr Novotný 

Broušení a lakování parket: Ondra Kopeček

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2013

Dva byty na jednom patře vysoké blanenské bytovky, ještě poctivě cihlové někdy ze začátku 70. let. Malá koupelna, malé pokojíky, úzká vstupní chodba, zbytečná chodbička mezi kuchyní a koupelnou – prostě klasika, kterou většina z nás dobře zná. Ten menší byt, dva plus jedna, obývá milá babička požehnaného věku, která letos oslavila devadesátiny! O ten větší, tři plus jedna, se dosud dělila máma a dospělá dcera. Maminka, čerstvá důchodkyně, která však ještě pracuje, se rozhodla přenechat větší byt dceři a nastěhovat se k babičce.

Pro všechny nastalo náročné období plné prachu a hluku, kdy se v obou bytech zároveň střídali řemeslníci, bouralo se, dělaly se nové elektrické rozvody, nové koupelny, pokládala se nová dlažba. Chvíle únavy a vyčerpání však po několika týdnech vystřídal dlouho očekávaný pocit úlevy a radosti z nového prostoru, ve kterém se lépe dýchá.

Větší byt byl zcela pod taktovkou dcery, která pracuje ve firmě zaměřené na návrhy komerčních interiérů, a tak si návrh nechala zhotovit od kolegy architekta. Mojí úlohou bylo prostor dotvořit barevně a dodat doplňky, tapetu a textil na okna. Protože se klientka hned na začátku odvážně rozhodla pro fialovou kuchyňskou linku, pracovali jsme s touto barvou i na doplňcích. Vybraly jsme výrazný fialový koberec typu shaggy, tapetu s bílým základem a fialovými a šedými motivy a závěsy z mačkaného materiálu. V obou bytech je obrovským bonusem poctivá socialistická podlaha – zachovalé dubové parkety, kterým dal novou tvář podlahář Ondra Kopeček.

V menším bytě jsem měla širší pole působnosti. Bílá kuchyňská linka se přesouvala z původního bytu, ale byla doplněna skříňkami tak, aby si maminka mohla dopřát novou varnou desku, troubu, spižní skříň a lednici, která bude součástí sestavy. Lednice zasahuje asi 30 cm do obývacího pokoje, ale tuto zdánlivou nevýhodu jsme využili k vytvoření prostoru pro knihovnu, která je hluboká přesně jako přesah lednice. Úzká kuchyň a poměrně malý obývací pokoj neumožňoval umístění velkorysého jídelního koutu, a tak vznikl úzký kuchyňský stůl formou pultíku u okna v kuchyni. Trubky na stěně jsme schovali pod mléčné sklo podsvícené led diodovým páskem.

Obývacímu pokoji dominuje červená rozkládací rohová pohovka, za ní je šedobéžová tapeta s jemným vzorem. Stolek z bílého skla a kovu je z Ikea a dobře odlehčuje tmavší dekora lamina, který jsme společně s klientkou vybraly na nábytek. Sestavu nábytku doplňuje vitrína na oblíbené kousky porcelánu a skla a nad poličkou visí památeční obraz. Změny doznala i toaleta, koupelna a vstupní prostor.

Po nelehkém období rekonstrukce si všechny tři dámy svůj životní prostor užívají a svého rozhodnutí pustit se do velké změny nelitují.