Domov pod stoletými trámy

REALIZOVALI:

Nábytek: FAIN – interiér, Blansko

Podlaha: Ondra Kopeček, tel. 777 711 974

Zastínění: Manželé Ščudlovi – Krásný interiér

Pohovka: QL Interiér - Polstrin

Fotografovala: Bára Grünwaldová

Obrazy: Roman Kopecký

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2014 - 2021

Kouzelnou malou vilku kousek od železniční trati jsem si oblíbila od první návštěvy. Příjemně tu na vás dýchne duch místa a laskavá energie rodu, kde si generace domek předávají už přes sto let. Rodina se dvěma čerstvě dospělými dcerami sem roky jezdila na návštěvu k prarodičům a také pečovat o přirozenou venkovskou zahradu s řekou hned za plotem. Podkroví se postupně upravovalo pro nastěhování, až nastane pravý čas. Proto i naše spolupráce začala už v roce 2014 a nijak se nespěchalo. Zručný klient si spoustu věcí dělal sám, nejen pečlivě upravené trámy jsou jeho dílem.

Začali jsme konceptem, cílem bylo vytvořit útulný domov s množstvím dřeva a světlých barev s důrazem na zachovalé trámoví. Při návrhu dispozice jsem zpracovala čtyři varianty kuchyně, kdy podmínkou byl bar obložený umělým kamenem. Nakonec jsme zvolili variantu se dvěma menšími lednicemi pod pracovní deskou, která nabízela souvislou pracovní plochu do písmene „U“. Podlaha je z vinylu v dekoru dubu, na dveře a další dřevěné prvky ve spojeném obytném prostoru si paní domu vybrala bělený dekor Bardolino v laminu. Výplně dveří jsme volili z pískovaného zeleného skla, na které jsme navázali i mátovým skleněným obkladem za linkou a barovkami Banana od TONu ve stejném odstínu.

Jídelně vévodí velký jídelní stůl s členěnou deskou z masivu, doplněný nohama v kovu s bílým nástřikem. Tento prvek se pak objevuje i v knihovně jako podpora polic. Židle k jídelnímu stolu jsme pořídili v Ikea. Těší mě odvaha majitelky při výběru svítidla – tři stínidla v postaršeném měděném dekoru dodávají prostoru útulný, domácký dojem. Romantické posezení mezi trámovím reprezentuje menší psací stůl, který využívá paní domu. Nad stolem jsou police z masivu oddělující obývák od jídelny.

V obývacím pokoji je kromě původního krbu rozsáhlá knihovna - jednak za pohovkou Ikarus, jednak na stěně vedle dveří. Posuvné dveře do chodby zajíždějí za knihovnu. Výrazné modré křesílko a konferenční stolek si paní domu vybrala sama, stejně jako všechny drobnější dekorace, a já jsem její volbu nadšeně přijala. Za televizí se opakuje kamenný obklad, který pečlivě připravil pán domu, pod TV je komoda nabízející i místo na alternativní posezení při větší návštěvě. Jižní okna jsou stíněna plissé v rámech a také římskými roletami.

Dva dívčí pokoje mě obzvláště těší. Romantická a tvořivá Kateřina si přála nebesa a velký stůl, Kristýnu oslovila béžovo pudrová barevnost. V pokojích je kombinace nábytku na míru a koupeného: masivní postele v bělené úpravě, rámy skříní z bělené překližky doplněné bílým laminem. Komody, židle a doplňky jsme vybírali z nabídky na internetu. Mezi trámy jsme umístili police z překližky na lankách.

Pomyslnou tečkou nakonec je několik obrazů blanenského malíře Romana Kopeckého, přítele rodiny, na jejichž instalaci jsme čekali s focením. Sedm let plodné spolupráce přineslo velkou radost z výsledku. Útulné a zároveň elegantní podkroví je domovem plným pohody a lásky jedné fajn rodiny.