Centimetry v malém podkroví

REALIZOVALI:

Stavební práce: zajistil majitel

Truhlářské práce: Truhlářství Vintrlík, Lipůvka

Pokládka podlahy: Podlahářství Zouhar, Blansko

​Fotografovala: Bára Grünwaldová

Návrh: Leona Fousková

2020 - 2021

Tento projekt je nadějí pro všechny investory s miniaturními půdními prostory. I přes malou podlahovou plochu, nízkou výšku šikmin v pokojích a zcela nepředpisový strop se podařilo do interiéru dostat vše, co si mladá rodina přála.

Sympatický pár se dvěma dětmi předškolního věku obývá podkroví rodinného domu svých rodičů. Půdní vestavba proběhla před několika lety, ještě než mladý pár založil rodinu. Nyní, když půjde dcerka Nina do školy, se rodiče rozhodli rozdělit původní ložnici na dva dětské pokoje a rekonstruovat koupelnu a WC tak, aby mohli mít vanu i sprchový kout.

Práce to byla velmi dobrodružná. Bojovali jsme o každý centimetr nejen na podlahové ploše, ale i co se výšek týče. Šikmina v dětských pokojích se láme v 72 centimetrech a strop dosahuje pouze 211 cm. Dispoziční řešení jsme tedy zvažovali velmi pečlivě. Pracovali jsme se dvěma variantami – v té první byly pod střešními okny psací stoly. Nakonec jsme zvolili variantu s lůžky pod šikminou, protože nízký prostor při spaní a válení nelimituje tolik jako při sezení u stolu.

Dětské pokoje jsou zrcadlově obrácené, jejich šířky jsou téměř totožné. Synek dostal pokoj blíže ke schodišti, má v něm malé pódium, které slouží k válení a hraní s autíčky.  Není jen tak samoúčelné, je v něm schován kryt schodiště, který vystupoval z podlahy skoro o 25 cm. Výškově jsem tedy tento hendikep vyrovnala s lůžkem a zbylo i místo na úložné zásuvky. Komín krbu v přízemí je ukryty ve skříňkách vedle dveří.

V malých prostorech se neobejdete bez nábytku na míru – jen tak lze využít každý kousek místa bez zbytečných mezer a skulin na prach. Aby zůstaly místnosti světlé a působily větší, převažuje na nábytku bílé lamino, které je doplněné dekorem dřeva na vodorovných plochách a dvěma barevnými akcenty – u slečny růžovým a u chlapce mátovým. Nina má vedle lůžka i úložný prostor na peřiny, Kristián zase niku nad psacím stolem. Zatím v ní má sbírku autíček, ale později se počítá s využitím na věci do školy.

Pro koupelnu a WC jsme vybrali neutrální šedou dlažbu a na stěny béžové obklady zvýrazněné řádkovou texturou v pásu nad umyvadlem. Vine se po celé místnosti, a ačkoliv není na první pohled nápadný, jemně podtrhuje čisté vyznění návrhu. Aktuální černé baterie, úchytky a radiátor spolu s masivním dřevem na nábytku dodávají koupelně lehce industriální charakter. Paní domu oceňuje zejména pracovní pult nad pračkou a sušičkou a výsuvný box na špinavé prádlo. Její muž pak sprchový kout, který byl původně pod šikminou. Podařilo se dostat jen pod rovnou část stropu a vešla se i hlavová sprcha. Děti samozřejmě nejvíc milují vanu.

V podkroví každý dostal, co si přál, ač to zpočátku vypadalo na kompromisy a ani rekonstrukce nebyla úplně jednoduchá. Teď už jen zbývá popřát Nině, aby v září mohla nastoupit do školy naživo, nikoliv online. Rodince děkuji za fajn spolupráci a přeji pohodové bydlení v malém, ale útulném podkroví.