Byt ve funkcionalistickém domě

REALIZACE:

Nábytek: Truhlářství Bednář, Tišnov

Tapety: dodal Habitat, Náměšť nad Oslavou ; tapetovala paní Vařílková, Troubsko

Zastínění: Jan Vodička

Židle, křeslo Barcelona:  Křesla-židle, Boskovice

Sedací soupravy, křeslo Eda: Nadop, Ořechov

Stavební práce: Brázda Univers, Tišnov

Návrh interiéru: Leona Fousková

2011

Mladí manželé Karolína a Marek koupili rozlehlý byt v posledním patře památkově chráněného domu navrženého architektem Bohuslavem Fuchsem.

Do projektu jsem vstoupila v době, kdy byla navržena dispozice a kuchyňská linka. Z chodby se vstupuje přímo do spojeného obytného prostoru, který tvoří kuchyň s jídelnou a obývací pokoj. Aby byla zachována intimita pro obyvatele bytu, je prostor přepažen sádrokartonovou příčkou, do které je ze strany vstupních dveří vsazena šatní skříň. V obývacím pokoji k příčce přiléhá televizní komoda, příčkou je vedena i kabeláž k televizi.

Volba zařizovacích předmětů a materiálů byla podřízena charakteru bytu a atraktivnímu období funkcionalismu. Základní linií byla neutrální barevnost na stálých zařizovacích předmětech v kontrastu s červenou barvou na doplňcích ve spojeném obytném prostoru.  V dámském pokoji je použita starorůžová na výmalbě a doplňcích, v pánské pracovně fialová v kombinaci s dýhou wenge na nábytku. Na podlaze jsou dřevěné lamely v dýze makassar.

Nábytek v hlavní místnosti byl vyroben z lakované makassarové dýhy v kombinaci se slonovou kostí.  Sedací soupravu GAJA jsme vybrali v NADOPu, židle k jídelnímu stolu na pérovce jsou z nabídky Křesla-židle Boskovice. Vyřešili jsme i zastínění pásových oken - formou rolet, které jsou na dálkové ovládání. Strohé rovné linie jsou poněkud utlumeny tapetou s florálním motivem ve velmi jemné bílo béžové barevnosti.

Byt má dvě terasy, ze kterých je krásný výhled na okolní kopce a lesy.

Manželé k rekonstrukci přistoupili velmi citlivě se snahou po zachování původních prvků. Použily se mramorové parapety i stropní skleněný podhled zasazený v chromovém rámu.

Návštěvy i samotní obyvatelé bytu pozitivně hodnotí nejenom kvalitní práci truhlářské dílny pana Bednáře, ale i celkové barevné sladění materiálů. Plodnou dlouhodobou spoluprací a kvalitním dialogem vznikl příjemný prostor, který i přes funkcionalistický základ dýchá teplem domova.

Děkuji milým klientům Karolíně a Markovi za příjemná setkání a všem zúčastněným firmám za dobře odvedené dílo.