Byt s podestou

REALIZOVALI:

Nábytek: FAIN – interiér, Blansko

Zastínění: Křížová - Vodička

Pohovka a manželské lůžko: QL interier

Dokončovací práce: Ing. David Škrla

Kobercová krytina: Podlahy Zouhar

Pracovní židle: Křesla - židle, Boskovice

Svítidla: Elkov

Obraz v ložnici: Atta Art Studio

Fotografovala: Zuzana Šale

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2020 - 2022


S požadavkem na návrh interiéru bytu 3 + kk v developerském projektu v Blansku přišel mladý manželský pár a hned na první schůzce jsme si padli do oka. Nastal ten nejlepší začátek spolupráce. Když se podaří vzájemně se sladit, výsledek zpravidla předčí očekávání, a to na obou stranách. Interiér se skládá postupně jako puzzle vzniklé z nápadů, připomínek, pocitů, ale i z tak prozaických věcí, jako jsou třeba změněné termíny dodání. Byt s podestou jsme dávali dohromady rok a půl a mě to celou tu dobu moc bavilo. Když se dá procesu dost času, vznikne osobité bydlení na míru, které naplní všechny požadavky a funkce a často přinese i něco navíc. V tomto případě to byla podesta.

Na začátku se s ní vůbec nepočítalo. Když jsem dostala do ruky plánek bytu, nic nenaznačovalo, že by měl byt jiný než rovný strop. Jak jsem chodila kolem stavby, šikmá střecha v posledním patře ve mně vzbudila podezření, že jsme na něco zapomněli. A tak šly první návrhy do koše a spojený obytný prostor získal další rozměr – neobvyklou výšku 440 cm v nejvyšším bodě. Jelikož je podlahová plocha hlavní místnosti jen 21 m2 a strop má dost příkré zkosení, na podestě jsme bojovali o centimetry a já do poslední chvíle trnula, jestli všechno klapne. Nahoře vznikla malá zašívárna s křesílkem na čtení, pracovním koutem pro paní domu a bude-li třeba, zbývá místo i na karimatku na cvičení.

Ve spojeném obytném prostoru jsem plnila několik požadavků: kromě nezbytné kuchyňské linky a jídelního stolu také dostatek prostoru na uložení knih, jedno až dvě pracovní místa, koutek na čtení, pohovku, úložný prostor na všelicos. Byt má totiž rozlohu jen 65 m2 a nemá šatnu ani komoru. Samosebou se rozumí, že se zachová světlost prostoru a bude působit vzdušně.

Klienti se nebáli barev, a tak jsem se mohla vychýlit z obecně požadovaného barevného konceptu dub a bílá. Jako akcent k neutrálnímu základu jsme zvolili výraznou žlutou, barevnost jemně doplňuje nenápadná šedá na dřevěném zábradlí, podlaze, pohovce a koberci. Láska paní domu k růžové se otiskla při výběru čalounické tkaniny na pohovku a své zásadní místo má v ložnici.

Ložnice o 12 m2 pojala kromě čalouněného manželského lůžka z Polstrinu i úložnou sestavu na oblečení, komodu a dvě knihovny pro dva vášnivé čtenáře. Obraz nad lůžko namalovala na míru Anna z Atta Art Studio.

V chodbě je navržena úložná sestava na svrchní oblečení a obuv, v jedné ze skříní sídlí žehlicí prkno a sušák na prádlo. To jsou totiž věci, na které se nemyslí a většinou skončí někde v nevyužitém rohu. Koupelna a WC byly dodány od developera, doplnili jsme pouze úložný nábytek. Jeden pokoj ještě čeká na své využití.

Se složitou skládačkou z nábytku si poradili truhláři z Fain Interier, kteří také osvědčili svou mužnou sílu, když tahali masivní dřevěné trámy pro podestu do třetího patra. S technickými dodělávkami vypomohl David Škrla. Ostatní osvědčení dodavatelé jsou uvedeni ve výčtu vedle fotogalerie.

Po celou dobu navrhování i realizace jsem cítila výjimečnost této spolupráce a čerpala ze společného naladění. A stejně to vnímala i milá paní Veronika, od které se mi dostalo nejen mnoha díků, ale i krásného obrazu a fotoknihy z její dílny. Mám je u postele v ložnici a připomínají mi, jak mě moje práce naplňuje, když se společné dílo tvoří s pozorností, nadšením a otevřeností.