Bydlení v bílé

REALIZOVALI:

Nábytek: Fain Interiér, Blansko

Podlahy, stavební práce, výmalba, svítidla: v režii klientů

Fotografie, spolupráce na dekorování interiéru: Bára Grünwaldová

Obraz v obývacím pokoji: Bohumil Nečas

Fotografie Stín umístěná v ložnici je z mé sbírky, autorka Bára Grünwaldová

Návrh: Leona Fousková

2016

 

Bydlení v bílé … tak jsem nazvala koláž z fotek interiéru mladého páru z Ráječka. Ve škole jsme se učili a v naší knize jsme i psali, že drtivá většina interiérů je vícebarevných, takže jakápak bílá!  Myslím, že zvláště spojený obytný prostor tohoto domu je ukázkovým příkladem pravidla plošného poměru barev: 60 % tvoří převládající barva (tady bílá na stěnách a nábytku), 30 % doplňující barva (nábytek, podlaha – dekor „šedodřeva“) a 10 % akcentující barva (zejména žlutá, ale i kapka zelené na křeslech a červená na obraze).  Ne že bychom to měřili na metry, ale zdá se, že tady se to intuitivně povedlo. Toť vše k teorii barev v interiéru. Konec nalejvárny a příběh může začít.

Navržený interiér se nachází ve starším rodinném domku, kde dole bydlí táta a babička a nahoře mladý pár v očekávání prvního přírůstku do rodiny. Původní interiér patra byl zařízen zcela v duchu doby svého vzniku. Schody lité z terasa, kolem nich skleněné černé obklady a palubkové obložení stěn.  Já tedy ty schody chtěla zachránit, protože mi teraso připadá půvabné a téměř nezničitelné… prostě sedmdesátky UŽ ZASE mají své kouzlo. Nakonec se však šlo jednodušší cestou a po schodišti se vine vinyl v dekoru dřeva, který se promítá i na podlahu na podestě a ve spojeném obytném prostoru.

O bílé kuchyňské lince bylo jasno od začátku. Majitelka má totiž za sebou zkušenost s výraznou barvou linky v minulém bytě. Ta byla fialovo/švestková, takže nová bílá je logickým poučením z vývoje a potvrzuje moje častá varování adresovaná „barevně odvážným klientům“. Aby linka nebyla nudná, má desku v dekoru dřeva a v zádech antracitové sklo. To se objevuje i pod barovou deskou.

Místnost má tvar lichoběžníku, jedna stěna se plynuje rozšiřuje směrem od kuchyně k obýváku. Aby se zachoval velkorysý prostor na pracovní desce, dohodli jsme se na varném centru na ostrůvku kolmo k hlavní lince. Ostrůvek slouží také jako bar a odděluje jídelní kout. Za varným centrem je v rohu umístěna spižní skříň, a protože okno vedoucí na terasu bylo velmi nízko, nabídlo se umístění široké úložné lavice, jejíž deska tvoří parapet okna a může sloužit k posezení.

V obývací části probíhaly boje o podbití šikminy, roksorové schůdky na půdičku a obecně také o požadavek zelené barvy v interiéru. Šikmina byla původně obložena latěmi z měkkého dřeva, které časem získaly barvu medu („jako na chatě“). Nová paní domu se s nimi nechtěla smířit, ale mužská část domácnosti bojovala za jejich zachování. Nakonec se prosadila výměna za sádrokarton a díky tomu se přišlo na uhnilý trám ve střeše. Muži zůstala aspoň jeho vysněná zelená, a to na čalounění křesel, protože i roksorových schůdků se nakonec musel vzdát. Však jsou ta zrestaurovaná křesla po babičce skvělým retro prvkem, který báječně okořeňuje jinak čistý a klidný interiér! A snad je to i dostatečná náplast na ty ústupky :-)

Na podestě, která je malou velkou křižovatkou do všech místností v patře, jsme instalovali úložnou sestavu na bundy a kabelky. Skříň s posuvnými dveřmi skrývá technickou část – pračku a sušičku, které hloubkově využívají původní stavební otvor pro vstup do kuchyně.

Ložnice plní jednak funkci odpočinkové zóny, jednak šatny – prostorná šatní skříň s posuvnými dveřmi je navržena přes celou délku pokoje, na bocích je lemována knihovnami, které stěnu odlehčují.  Za hlavami ležících je úložný prostor na peřiny. Z ložnice se dá jít na velkou terasu s výhledem do zahrady.  

Ačkoliv se vešel i poměrně velkorysý pracovní kout, hned tak využit asi nebude. Mladý pár se totiž pár dní po naší fotonávštěvě stal šťastnými rodiči synka Vojtíška. Proutěný koš se dočkal svého malého obyvatele a já přeju krásné rodince hodně vzájemné lásky, trpělivosti a porozumění a doufám, že jsem mohla aspoň trochu přispět k tomu, aby se jim hezky žilo.