Barevný studentský pokoj

REALIZOVALI:

​​Montáž nábytku aj.: v režii klientky

Nábytek: Ikea, TON, Jysk

Čalouněné opěráky, polštáře: Michal Vala

Závěsy a římská roleta: Krásný interiér

Fotografovala: Bára Grünwaldová

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2019

Pokoj pro dva vysokoškoláky byl původně kromě své zamýšlené funkce tak trochu skladištěm, ve kterém se odkládalo, co se jinde nevešlo. Ze staršího vybavení dětského pokoje zbyla dvě lůžka a psací stůl, chyběl úložný prostor na oblečení. A co scházelo především, byl soulad, útulnost a teplo. Ta jemná esence, která láká nejen děti k návratu domů.

Na začátku jsme si stanovili omezený rozpočet vzhledem k tomu, že se plánuje rozšíření bytu i do druhého patra vilky a pokoj se tak bere jako dočasný.  Zachovali jsme obě původní lůžka z borovicového masivu a zbytek nábytku a vybavení vybrali převážně v Ikea. Radost si majitelé udělali retro křesílkem z TONu prověřeného věkem, které je z pohledu designu napořád.

Základním stavebním kamenem každého interiéru je dobrá dispozice. Do místnosti, která se díky vysokému stropu zdála rozlehlá, se musela vejít dvě lůžka, psací stůl, velká skříň a komoda na oblečení, ideálně i křeslo pro pohodlné posezení a také TV, kterou bude možné sledovat z lůžka i křesla. Podlahová plocha necelých 20 m2 se sice nezdá malá, ale umístit vše tak, aby vyhovovalo požadavkům, dalo docela zabrat. I proto, že nábytek se vybíral v obchodním domě, měl neměnné rozměry a já musela trochu vybočit ze svých tradičních návrhářských zvyklostí a postupů.

Výraznou barevnost pokoje ovlivnila tmavě modrá dvířka série Besta a světle modré křeslo Strandmon z Ikea. Obě barvy jsme promítli i na stěny. Sekunduje jim hořčicová a oranžovočervená, jako akcent je použita černá. Pokoj totiž přes týden obývá syn a na víkendy přijíždí i dcera, takže jsem se snažila o vyváženost teplých a studených tónů, aby si každý našel to své.  Stylově je pokoj zařízen tak, aby zapadl do vilky z prvorepublikové zástavby a splňoval požadavek útulnosti a pohodlí.

Těší mě, že se nám povedlo dotáhnout návrh až do úplných detailů, a to včetně rozety na stropě, která měla být takovým malým fórkem na závěr. Vytipovala jsem obrázky, které klienti zarámovali do rámečků z Ikea a s úspěchem se zhostili i zbytku realizace.  Textil v podobě závěsů, římské rolety a výrazného opěráku za lůžkem podtrhuje styl i barevnost pokoje. Z výsledku se těšíme všichni. Děkuji milé mámě a iniciátorce za vstřícnost a naslouchání. A pevně věřím, že jsme v tomto domě právě nastartovali a pojedeme dál.