3 + 1 mladých manželů, Blansko

REALIZOVALI:

Výroba nábytku: FAIN Interiér, Blansko (vstup, kuchyň), STOLAŘSTVÍ ROSSI (ložnice, obývací pokoj)

Výmalba a tapety: Ondra Slouka

Fotografovali: Petr Novotný (vstup, ložnice, kuchyň) a Bára Grünwaldová (obývací pokoj)

Pokládka podlahy: Ondra Kopeček

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

2013

Mladí manželé, kteří odešli za prací do Blanska, se rozhodli v našem městě na nějaký čas zakotvit a hledali vhodné hnízdo. Shlédli se v jedné realizaci na mém webu natolik, že si, řízením osudu, koupili naprosto stejný byt, dokonce ve stejném domě a na stejném patře, jen zrcadlově obrácený. Náhody prostě neexistují! 

Pro mě jako designéra bylo od počátku poměrně obtížné navázat na původní realizaci do té míry, jak si přáli mí noví klienti. Mladí manželé chtěli totiž vše stejně, jako v jejich vysněném „webovém bytě“, teď už tedy v bytě sousedů. Nerada dělám přes kopírák, a tak jsem se snažila vyjít z jejich zadání, ale nové realizaci dát jinou atmosféru, jiné vyznění. Zachovali jsme dispozici a rozmístění nábytku, ale použili jiné barvy a materiály, už vzhledem k tomu, že mezi oběma realizacemi byl asi tříletý odstup.

V bytě proběhla kompletní rekonstrukce, v rámci které se měnila okna, dělala se nová koupelna a záchod, podlaha, sádrokartonové podhledy, proběhla instalace nového kotle a částečně se měnily i elektrické rozvody.

V celém bytě je nyní jednotná podlaha, což opticky zvětšuje a zároveň zklidňuje prostor. Vybrali jsme dekor rustikálního dubu na lepeném vinylu s texturovaným povrchem. Zvolená podlahová krytina určovala výběr dalších materiálů do interiéru. Vybraný dekor je docela výrazný, a tak jsem byla při volbě dalších materiálů poměrně střídmá. Zvolili jsme jednoduchou eleganci v tónech béžové, šedé s akcentem fialové.

Návštěvníka na první pohled upoutá menší hala, která se objeví po otevření vstupních dveří. V klasickém panelákovém bytě tohoto typu vejdete do úzké, zato dlouhé chodbičky. Při větší návštěvě se snadno vytvoří u dveří zácpa a strkanice, zvláště v zimním období, kdy je třeba odložit kromě obuvi i kabáty, čepice a šály. Tento handicap jsme poměrně jednoduše vyřešili zkrácením obývacího pokoje o jeden metr, který pomohl chodbičce stát se reprezentativním vstupním prostorem.  Vpravo ode dveří je nika na šatní skříň, naproti vstupu posuvné dveře do obývacího pokoje. Úložný prostor na boty je řešen mými oblíbenými botníky Trones, tentokrát v černé barvě.

Kuchyň jsme propojili s obývacím pokojem vybouráním zazděného stavebního otvoru. Na kuchyňské lince je použit materiál Thermopal v lesku a béžovém odstínu. Linka je funkční a barevně jednoduchá, výraznou dominantou je digestoř. Manželé si přáli klasický dubový stůl, který odolá trendům. Považují ho za srdce domova, nejdůležitější místo v bytě, kde se scházejí a tráví čas s rodinou a přáteli. Stůl je doplněn židlemi Era (TON) návrháře Reného Šulce. Zákoutí s jídelním stolem má atmosféru jídelny, a to zejména díky netradiční dlouhé zácloně a závěsům.

Obývací pokoj měl dlouho jen tapetu, pohovku a televizi, ale po roce konečně přibyl i nábytek: velká knihovna, která v jedné části poskytuje kapsu pro zasunutí posuvných dveří, pod ní komody jako úložný prostor na papíry, CD a DVD a také dva stolky. Oba navazují materiálově na kuchyňskou linku.  Nádherné křeslo po babičce, které dostalo nový kabátek v podobě čalounické tkaniny z Microtexu, je součástí příjemného zákoutí u okna, a do jinak moderního obývacího pokoje přináší závan prvorepublikové atmosféry. A růžová židle One od TONu – ta je na fotografování trochu nastrčená, ale interiéru sluší, že? Vypůjčily jsme si také obraz Podivný vesmír od blanenského malíře Bohumila Nečase a Jana Jano nám vypomohla svými keramickými peckami. Krásné mísy - krajková i ta s fialovými lístky jsou dílem blanenské keramičky Jitky Trefné. 

ložnici je manželské lůžko z ořechové dýhy pořízené z obchodu, doplněné nočními stolky z Thermopalu, který se objevuje i na dveřích skříně. Skříň zabírá celou jednu stěnu a díky světlému materiálu prostor opticky nezmenšuje. Skříň je totožná s tou u sousedů, nepodařilo se mi prosadit upravený návrh s jinak umístěnou nikou, ale design je jednoduchý a skříň je maximálně účelná, a tak mi nevadilo si ji zopakovat. Nika určená na dekorace je z ořechu, aby korespondovala s materiálem lůžka.  Do ložnice patří textil a mě obzvláště těší, že se nám podařilo dotáhnout realizaci až do konce – včetně dekorací, záclon a závěsů. Ne při každé zakázce se podaří odejít z bytu, který je připraven na focení. Většinou se vše dělá na etapy, jejichž délka je různorodá (měsíce až roky!) a odpovídá energii a aktuálním prioritám majitelů.

Byt má dvě malé, ale praktické komory. Ta větší se nachází na podestě ve společných prostorách domu a slouží k ukládání. Menší je součástí bytu, vstupuje se do ní z chodby. Manželé si v ní vybudovali malou pracovnu s knihovnou, což dává bytu kromě velké lodžie další přidanou hodnotu.