Víkendové bydlení u Křetínky

REALIZOVALI:

Nábytek hala, obývák, jídelna: FAIN – interiér, Blansko

Nábytek ložnice, pokoj v patře: Bednář interiér, Tišnov

Kuchyňská linka: Anatis, Boskovice

Zastínění: Jan Vodička - Diamond Design

Tapetoval: Ondra Slouka

Lůžko v ložnici, čalounění křesel, pohovky, lavice: Čalounictví Vala

Fotografovala: Bára Grünwaldová

Návrh a autorský dohled: Leona Fousková

Obrazy na fotografování zapůjčili: 

Roman Kopecký - ložnice, obraz vedle TV v obýváku

Pavlína Kuchařová - hala, modrý pokoj

2014 - 2018

Na počátku spolupráce na interiéru statku nedaleko Křetínky byl e-mail od majitelky, která se v něm vyznávala z lásky ke krajině svých předků, z potřeby vdechnout interiéru staronového domu život. Tak, aby v něm mohla trávit volné víkendy nejen s blízkou rodinou, ale i s kupou přátel. Bylo to v roce 2014 a řekli jsme si, že nebudeme spěchat. Statek už tam stojí víc než sto let, je nově zrekonstruovaný včetně koupelny, na dvoukolovém vařiči a v rychlovarné konvici se provizorně uvaří vše potřebné, tak proč se honit? Trvalo nám to přesně čtyři roky a to máme před sebou ještě většinu podkroví. Prostě víkendové bydlení na pohodu.

Po rekonstrukci vznikla prostorná hala s dominantou schodiště z černého kovu a březových nášlapů, na podlahách je světlá dlažba imitující kámen kombinovaná s terakotou. V kuchyni byly již připraveny oranžové obklady s výraznými květinovými vzory, dveře a okna v dekoru třešně. Paní domu si přála „Provence styl“, nechtěla žádné klasické textilie na oknech ani koberce a nemá ráda červenou. Měla jsem z toho trochu zamotanou hlavu, protože moje oblíbené stylotvorné prvky v podobě textilu jsem nemohla použít.  Navíc byla v domě spousta retro nábytku po předcích, dlužno přiznat, že bez velkého tlaku na jeho využití, ovšem já ho zachraňovala moc ráda. A jak jsme se postupně poznávaly a nespěchaly, vše se usadilo a vznikl interiér kombinovaný z toho, co chalupa dala, majitelka chtěla a já dotvořila.

HALA není jen vstupním prostorem do obou podlaží domu, ale i místem relaxace a také potenciální noclehárnou v případě velké návštěvy.  Kromě skříní na oblečení a obuv je vybavena i rozkládací pohovkou, proutěnými křesílky a ušákem z Ikea. Dva boxy na kolečkách s lila čalouněným sedákem slouží jako taburety a úložný prostor pro skládací matrace. Majitelka si přála kromě výhledu do rodné krajiny i vzpomínku na Provence s poli levandule v podobě tapety, jejíž barevnost se do prostoru lehce promítla.

Posuvnými dveřmi se vstupuje do JÍDELNY s OBÝVÁKEM, kde jsme kombinovali starší nábytek po rodičích s novou knihovnou, příborníkem a lavicí. Rozkládací pohovku, křesla a židle jsme nově očalounili. Pod zavěšenou knihovnou je úložný box na matrace. V KUCHYNI jsem návrh linky přizpůsobila již nalepeným obkladačkám, vznikl i menší snídaňový stolek doplněný původními židličkami, které dcera majitelky natřela do barev z obkladů.

PROSTORNÁ LOŽNICE je v tomto domě nejen místem odpočinku, ale i šatnou a pracovnou s šicím koutkem. Retro starou skříň na oblečení, sekretář a knihovnu jsme zachovali a doplnili úložným prostorem na peřiny pod stropem. Pracovní koutek s novým dýhovaným psacím stolem je ohraničen dvěma knihovnami a tyrkysová židle z TONu v něm doslova září. Za odvahu jít do „modrého dřeva“ klientce moc děkuji. Šikovný čalouník naplnil také přání po „americké“ posteli. Tahle je sice česká, ale s podobnou skladbou materiálu v matraci. Její spodní část je úložná.

MODRÝ POKOJ V PATŘE je místností dospělé dcery, která sem občas přijede na víkend. Přivezla si nábytek ze svého studentského bydlení, který si přála využít i v novém pokoji. Úložná sestava na čelní stěně počítá se svým rozšířením, až studentská skříň doslouží. Prostor mezi sloupky za lůžkem z Ikea je vyplněn policemi na knihy. Za dveře pod šikminu jsem navrhla knihovnu na míru. Zbytek podkroví je zatím volný, ovšem v dalších letech by zde měl přibýt další kompletní byt.


Rodinný statek si teď žije další etapou své existence. Majitelé o víkendech s láskou pečují o zahradu i přilehlý sad se starým ořešákem a těší se, až za čas natrvalo vymění město za vesnici, kde končí silnice.