KRAS Design Trip 2022

12. 12. 2022

Baví mě vymýšlet výletní program pro designérky z našeho kruhu. Už posedmé jsme se setkaly na místech, která nás inspirují. Tentokrát jsme vyrazily za humna, do Moravského krasu.

Zajímal nás design, který se tu mezi strmými stráněmi a jeskyněmi zrodil. Slavné přírodní krásy necháváme pro jednou turistům nebo na léto. My v projektu Design Trips jsme se vydaly uctít krásu stvořenou lidskou rukou.

První zastávkou našeho výletu byla obec Olomučany s malým muzeem zdejší keramiky, která ves proslavila v druhé polovině 19. století po celém Rakousku - Uhersku. Ačkoliv výroba skončila před více než sto lety, dodnes se keramika hojně vyskytuje v domácnostech v blízkém okolí a je předmětem zahraničních aukcí. Nejčastěji lze aukční kusy najít pod značkami Schütz Blansko, Olomautschan nebo i Schütz Cilli (výroba ze slovinské pobočky v Celje).

Po vlídném přijetí starostou obce panem Smíškem se s námi v muzeu podělila o své bohaté znalosti paní PhDr. Alena Kalinová, místní rodačka, která se keramikou zabývá v Moravském zemském muzeu v Brně. Při psaní knihy Příběh keramiky z Olomučan vycházela také ze vzpomínek pamětníků, protože oficiální informace jsou po požáru archivu továrny již téměř nedostupné. Pátrání po historii výroby je vlastně takovou malou detektivkou. Netušily jsme, jak dobrodružná může být práce muzeologa a potěšilo nás, že je stále co objevovat. Uchování odkazu zdejší keramiky je v současné době především dílem jednotlivců - nadšenců a sběratelů.

Navštívily jsme i třídu místní školní družiny, kterou jsem v roce 2018 navrhla právě na téma keramika, abych dětem připomněla historii obce. Stěny zdobí repliky talířů ztvárněné v hravé barevnosti a s nadsázkou vlastní duu malířů z ateliéru Malujeme jinak - https://www.facebook.com/malujemeo106.

Po přesunu do Křtin jsme nemohly minout chrám Jména Panny Marie barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. Pohled na impozantní kopule kostela i kaple sv. Anny se objeví v krajině jako zjevení a člověku se tají dech tou krásou a souměrností.

Zpátky na zem jsme slétly v truhlářské dílně Karla Vejchodského a značky Majstrštych. Karel nám představil mladou, ale progresivní výrobu masivních stolů a lavic s atraktivní kovovou podnoží. Výrobky mají ptačí jména podle záliby pana majitele v ornitologii. Dřevěné desky z dubu či jasanu a kovové podnože různých tvarů v barevném nástřiku budou odteď hitem našich návrhů! Paráda, vášeň, poctivost a zručnost. To poslední jsme si vyzkoušely při výrobě kuchyňských prkének. Chlapi nás pustili ke strojům, dostaly jsme do ruky brusky a šmirglíky a pustily se do práce. Tohle je druhá nejlepší věc na Design Tripech - vyzkoušet si vlastnoručně něco z výroby, na to se prostě nezapomene.

A co je vůbec nejlepší? Naše návrhářská a lidská pospolitost, sdílení, výměna zkušeností i životních příběhů. Toho se nám dostalo dosytosti při dlouhé večerní debatě. Chybí nám to, design je přece jen tak trochu osamělé řemeslo a příležitostí se profesně scházet není během roku mnoho.

Pro skalní příznivce designu Moravského krasu jsme na sobotu naplánovaly návštěvu Muzeum Blanenska, p.o. a seznámily se s další designovou lahůdkou zdejšího kraje - šedou uměleckou litinou. Blanenské železárny po staletí vyráběly kamna, sochy, zábradlí, ale i drobné užitkové předměty. Prací místních slévačů se pyšní i Národní divadlo v Praze nebo kolonáda v Mariánských lázních.

V poledne jsme završily další parádní Design trip zvěřinovými pochoutkami v restauraci Sýpka a rozloučily se s přáním zase se brzy vidět. Setkání stejně naladěných lidí posiluje a dodává energii do naší práce.

Jménem týmu Design Trips Trips děkuji všem, kteří si naši veselou partu pustili do svých dílen, zasedaček, muzeí a chrámů a také všem holkám, co společně s námi tvoří pohodovou designérskou komunitu. Budeme rády, když se rozšíří o další tvůrce z oboru, kteří sdílí naše nadšení pro objevování českého designu. (A bereme i chlapy).

Leona Fousková

----------

Značku Design trips založily v roce 2015 kolegyně interiérové designérky Jana Boháčková - JANINO a Leona Fousková - Atelier Fousková. Už osm let jezdíme na výlety za českým designem, pojeďte příště s námi. Sledujte nás na facebooku.Nejnovější článek

#41
Deník mladé designérky

Deník mladé designérky

14. 2. 2024

Po vlastním pokoji můžeš toužit, ať je ti třináct jako naší hrdince Emě, jsi žena v nejlepších letech, nebo kluk, který uvažuje o profesi architekta. Knížka Deník mladé designérky tě provede procesem navrhování interiéru krok po kroku.

Celý článek