Za Adolfem Loosem do Plzně

28. 8. 2020

Možná jsme trochu podivíni, ale lokaci letošní dovolené jsme si s mužem vybrali kvůli Adolfu Loosovi. A kromě dobré architektury jsme načerpali z města, co leží na soutoku čtyř řek, i spoustu inspirace, energie a gastrozážitků.

Tuzemskou dovolenou většinou neplánujeme dlouho dopředu - ani termínově, ani tématicky. Čekáme, jak se to poskládá a co nás osloví. Ubytování si zamlouváme na poslední chvíli pár dní před odjezdem. Máme tak záruku, že jedeme tam, kam se nám aktuálně chce. Jediné, co jsme letos věděli, je, že nechceme být po návratu z dovolené v karanténě, a že bychom rádi do západních Čech, které jsme ještě neprozkoumali. A mě už k sobě dlouho táhly Loosovy byty v Plzni. Když na nás na Bookingu vyskočilo ubytování v kouzelném domečku pod hradem Loket, bylo rozhodnuto. A Plzeň je od Lokte už jen pár desítek kilometrů.

Architekt Adolf Loos (1870 – 1933) je asi nejslavnějším brněnským rodákem, ale jeho život je spojen především s Vídní. U nás je jeho nejznámější realizací Müllerova vila v Praze, ale i na Moravě má pár otisků, z nichž asi nejvýznamnější je polozapomenutá vila cukrovarníka Bauera v Hrušovanech u Brna, která se nyní bude rekonstruovat a posléze zpřístupňovat veřejnosti. Brno letos věnuje Adolfu Loosovi mnoho pozornosti, jelikož si připomínáme 150 let od jeho narození. V červenci jsem navštívila expozici Bauerův zámeček: Místo v čase a prostoru na brněnském výstavišti, která je otevřena do konce letošního roku a kde lze obdivovat realizaci mramorové jídelny rodiny Baeurových. Pro zájemce byly připraveny během letních prázdnin také architektonické procházky v centru Brna, které jsem bohužel nestihla. Chystá se však nová architektonická stezka Po stopách Adolfa Loose, která je uvedena v Brněnském architektonickém manuálu. Významnému brněnskému rodákovi byl také odhalen pomník na místě jeho rodného domu na Kounicově ulici u hotelu Continental. Tolik tedy moravské oslavy architektova díla. A co v Plzni?

Tak především musím napsat, že bez ohledu na Loose nás Plzeň nadchla. Na rozdíl od Karlových Varů, které na nás působily poněkud omšele a zašle, má toto město mladistvou atmosféru a prostě tepe! A to komentuji nejen širokou plzeňskou gastroscénu, ale i život a kulturu v ulicích. Nevěděli jsme, jestli jít dřív na náplavku tančit nebo jógovat, poslechnout si koncerty na náměstí a v přilehlém okolí, ochutnat pivo a burgery na Burger festivalu v areálu Prazdroje nebo zavítat do Depa 2015 a inspirovat se, jak to v Plzni komunitně funguje. Prostě mazec!  

Kromě toho Plzeň také zdatně oprašuje Loosovy stopy. Momentálně jsou přístupné jeho tři realizace v centru – byty Vogelových a Krausových a Brummelův dům. Chystá se rekonstrukce domu Huga Semlera na Klatovské 19, který je významný i tím, že zde byla v květnu 1945 podepsána kapitulace. Byt rodiny Vogelových je taková malá kuriozita. Zachovaly se jen dvě místnosti – salón a jídelna, a v těch je původní vlastně jen obložení stěn z třešňové dýhy. V domě totiž po dlouhé roky sídlí různé úřady, aktuálně Správa veřejného statku města Plzně. Průvodce vás vede spletitými kancelářskými chodbami a za jedněmi z dveří nesedí úředníci u svých počítačů, ale vstoupíte do salónu rodiny dětského lékaře Josefa Vogela. Ten byl dříve využíván jako zasedačka a na dobových fotkách je i s Husákovým portrétem nad krbem. Kromě přilehlé jídelny neměly ostatní pokoje takové „štěstí“, a proto dnes slouží jako kanceláře a jejich vybavení se nedochovalo.

O pár ulic dál se nachází byt rodiny Krausových, tentokrát v klasickém, trochu zanedbaném nájemním domě. V bytě je zachována ložnice, část pracovny, obklad v koupelně a částečně i obývací pokoj.  Z vybavení interiéru lze vyčíst Loosův styl a jeho oblíbené materiály, které sázel do všech svých realizací. Docela mě to jako designéra uklidňuje. Zdálo by se, že se autor vykrádá, ale Loosův věhlas a zájem o jeho práci mě posléze ubezpečuje, že se jedná o žádaný autorský rukopis. Tvůrce se zamiluje do jistých tvarů, kresby a barvy dřeva, materiálů a zařizovacích předmětů a nějaký čas mu to prostě jiným způsobem nemyslí.

Brummelův dům jsme si nechali na příště a doufáme, že k němu přidáme i byt Huga Semlera, protože do Plzně se určitě ještě podíváme. Vám doporučujeme totéž. A protože i láska k městu prochází žaludkem, využijte našich tipů na gastrozážitky posvěcené Gastromapou Lukáše Hejlíka.


Šťastnou cestu a dobrou chuť!


Užitečné odkazy architektonické:

Brno, Bauerův zámeček: https://www.bam.brno.cz/objekt/c171-interier-bauerova-zamecku

Brno, pomník Adolfa Loose: https://www.bam.brno.cz/objekt/al5-pomnik-venovany-architektu-adolfu-loosovi

Brno, stezka po stopách Adolfa Loose: https://www.bam.brno.cz/stezka/31-po-stopach-adolfa-loose?codeSearch=C109

Plzeň: https://www.adolfloosplzen.cz/


Chutné gastroodkazy:

Přímo na náměstí: https://www.facebook.com/THEFRESHBARPLZEN/

Kousek  od náměstí: https://www.supasupa.cz/

Ve Smetanových sadech:

https://www.walterpilsen.cz/

https://lefrenchie.cz/


Vše o Plzni pro turisty:

https://www.visitplzen.eu/


Nejnovější článek

#41
Deník mladé designérky

Deník mladé designérky

14. 2. 2024

Po vlastním pokoji můžeš toužit, ať je ti třináct jako naší hrdince Emě, jsi žena v nejlepších letech, nebo kluk, který uvažuje o profesi architekta. Knížka Deník mladé designérky tě provede procesem navrhování interiéru krok po kroku.

Celý článek