Svěží, mladá a designová Bratislava

30. 5. 2016

Nebyla jsem tam čtvrtstoletí. Naposledy tuším na školním výletě, ze kterého si pamatuju jen zaplivanou dlažbu na vlakovém nádraží, kde jsme museli na několik hodin složit hlavu.

Pravda, nádraží i dlažba jsou pořád stejné, ale kvůli tomu ostatnímu rozhodně stojí za to Bratislavu navštívit.


Stará tržnica - sobotní farmářský trh

Trochu jsem se připravila a projela weby, co kde v poslední době o Blavě napsali. Jako nejlepší inspirace mi posloužil článek na MintyFinty, který vřele doporučuji nastudovat všem „městským“ cestovatelům – tedy těm, co nejedou přímo za památkami, ale chtějí přiložit prst na tep města, dlouho nebloudit a rychle dojít k cíli - k tomu správnému místu s atmosférou, kterou hledají. Přesně to jsem si slibovala od narychlo spíchnutého náhradního víkendového programu, jímž se tento výlet stal.


 Bratislava je malá, živá a energická, místy ještě trochu socialisticko/porevolučně omšelá, jinde už velmi evropská a všude dojdete pěšky, případně na kole. Tato charakteristika ji předurčuje k tomu, aby se stala doslova rájem hipsterů. Na hipstery jsem totiž nalákala svoje dva puberťáky, kteří chtěli proniknout do komunity, ač jim ještě nerostou plnovousy. Takže tentokrát nevyžadovali aquaparky, zoo ani jiné městské zábavní podniky pro děti, a odměnou jim byla dvě trika Bratislava UFO ze skvělého obchůdku KOMPOT. Já si tam vybrala „napuckaný vankúš“ s motivem slovenské lidové výšivky z kolekce I love Slovakia.


Urban House

Nejlepším gurmánským i estetickým zážitkem byla dvojice podniků URBAN SPACE/URBAN HOUSE. Urban Space  je knihkupectví, kde si můžete s knížkou usednout či ulehnout na industriálně laděný nábytek – matrace na paletách, různé židličky a čalouněná retro křesílka, a k tomu si dát skvělou kávu z místní kavárničky. Větší brácha Urban House je nefalšovaný hipsterský podnik s milou a pozornou obsluhou, která nabídne angličtinu, a když promluvíte česky, doširoka se usměje, začne švitořit měkce slovensky a servíruje láhev čisté vody zcela zdarma.



Všichni mí chlapci se nacpali burgerem s vepřovým masem pečeným 14 hodin a já linii hlídajíc/často neuhlídajíc jsem si dala salát s řepou, kozím sýrem a kávovou redukcí, obojí vynikající a nezapomenutelné (samozřejmě jsem trošičku ochutnala i ten burger!).



Občas jsem synky zkoušela zo slovenčiny, a byla jsem překvapena, že většinou rozuměli – pilně totiž tento jazyk studují na netu od svého oblíbeného youtubera Goga. I já jsem byla v Blavě jako doma, vůbec jsem se necítila jako „cudzinka v tvojej zemi“, jak zpívá Xindl X. Toho jsme tam mimochodem potkali také – zpíval na bratislavském Majálesu na břehu Dunaje a jeho duet se slovenskou zpěvačkou Mirkou Miškechovou měl u bratislavského publika velký úspěch. Oslovoval nás „Kamarádi“ a nikdy bych od sebe nečekala, že mě ten chlap může dojmout – prostě vlivem okolností, atmosféry, všech těch lidí, co tuhle moudrou a lehce ironickou píseň zpívali s ním. Prostě našim dvěma národům ujel vlak i poslední metro. Ale ještě pořád můžeme jet lodí.



I my jsme nastoupili na loď jménem Martin a za hodinu a půl dopluli proti proudu na Devín. Stejnou dobu to prý trvá z Bratislavy do Vídně – jen ta loď je rychlejší. Naše byla prostě výletní, a ta rychlá vídeňská kolem nás několikrát projela a naši kocábku řádně rozhoupala.


Památník obětem železné opony na soutoku Moravy a Dunaje


Taky jsme samozřejmě byli na Bratislavském hradě, u Prezidentského paláce, u Michalské brány a na věži UFO nad mostem SNP. Bydleli jsme jako správní hipsteři v pronajatém apartmánu v dost opotřebovaném klasickém činžáku blízko centra.


Na pavlači


A kdo by se chtěl vydat v Blavě stejně jako my tak trochu za designem a za městským koloritem, doporučuji kromě MintyFinty tipů i aktuální číslo Elle Decoration, ze kterého vybírám tyto vyzkoušené inspirace:

  • Slávica – obchod s mladým slovenským designem, hned vedle Kompotu, ulice Laurinská.
  • Krása vesmírna, též na Laurinské – obchod a galerie se šperky, hračkami a doplňky slovenské výtvarnice Renaty Ormandíkové.
  • Obývačka – do této restaurace jsme sice zvědavě nakukovali jen přes výlohu, ale jako bychom vstoupili k rodičům či vlastní babičce do obýváku. 

Příznivce architektury a designu čekají koncem května v Bratislavě Dni architektúry a dizajnu - více na www.daad.sk

A něco jsme si samozřejmě taky objevili sami – třeba moc příjemnou francouzskou palačinkárnu Chez Amelie přímo naproti Urban House. Je tam nenápadný vchod do vnitrobloku, kde najdete malý pařížský ostrůvek s bezchybně slovensky hovořícím Francouzem, který si už vypěstoval klientelu, co se vrací na skvělé palačinky a víno. My si odnesli lahev od Paris Coly, pěkně retro zavírací na špunt s drátkem a protože se nám nevešla do zavazadla, tahali jsme ji celou neděli s sebou po městě.


V tomto městě lze sice všechno zajímavé obejít pěšky, ale i tak to byl velký sportovní výkon. Ještě teď mě bolí nohy, pálí chodidla a hojím si puchýře od našlapaných kilometrů. Především však byl pro mě tento víkend velmi inspirativní! Potřebovala jsem zase trochu designově nakopnout, a to mi Bratislava splnila více než bohatě. Až zase nastane ta vzácná chvilka tvoření jen tak pro sebe, už vím, kudy se dám.

Nejnovější článek

#41
Deník mladé designérky

Deník mladé designérky

14. 2. 2024

Po vlastním pokoji můžeš toužit, ať je ti třináct jako naší hrdince Emě, jsi žena v nejlepších letech, nebo kluk, který uvažuje o profesi architekta. Knížka Deník mladé designérky tě provede procesem navrhování interiéru krok po kroku.

Celý článek