Malé ohlédnutí za DesignBlokem 2013

20. 10. 2013

Již patnáctý ročník pražské výstavy designu s názvem DesignBlok přinesl spoustu svěží energie. Krátká zpráva z našeho pražského výletu za designem a několik dokumentárních fotografií bude možná inspirovat i vás.

Letošní patnáctý ročník DesignBloku byl mým prvním… Většinou mě návštěvy takových velkorozměrných akcí moc nelákají. Ze začátku obrovské nadšení a nasávání všech zážitků bez potřebného filtrování; a po dvou hodinách únava a přecházení zajímavých expozic bez povšimnutí. Na to platí buď si dobře připravit plán a chodit jen po vybraných místech, anebo se prostě smířit s tím, že i přes bolest nohou a hlavy celý den věnuji výstavě a putování proložím povídáním s přáteli a kávičkami.

DesignBlok byl něco mezi, a přesto to docela dobře fungovalo. Na sestavení plánu nebyla trpělivost a celý den jsme s kolegyní Janou Boháčkovou výstavě také věnovat nemohly. Přesto jsme si návštěvu Superstudia na nákladovém nádraží Žižkov dobře užily. Hlavní motivací pro cestování do Prahy bylo navštívit expozice vystavovatelů, kteří nám přispěli do knížky fotografiemi svých produktů a přivézt jim Průvodce bytového designéra jako poděkování.

Rychlé záběry mým nepříliš chytrým mobilním telefonem nejsou zrovna kvalitní, ale věřím, že vystihují atmosféru místa. Nákladové nádraží je pro akci typu DesignBlok skvělou volbou. Industriální charakter, syrovost a lezavý chlad, který ten den panoval, tvoří dokonalé kulisy vystavovanému designu.

A teď jen telegraficky:

  • Skvělá Fatra Napajedla, hračky z našeho dětství i novinky od současných designérů
  • Nápaditá instalace aktů ze soutěže Reflexu Akty X
  • Vagón s českým retronábytkem vtipně doplněným Corianem
  • Svěží Brokis – svítidla českých designérů
  • Noblesní Hagos i Delta Light
  • ULČ interiér – inspirativní a lehké pojetí nábytku
  • Tapety Lavmi a židle Merano v občerstvovacím koutku
  • Řada malých radostí a velkých nápadů

Snad ještě větším lákadlem pro návštěvu Prahy se stalo slavnostní otevření TONLabu v Holešovicích, které proběhlo ve středu 9. 10.2013 ve večerních hodinách. Jelikož se TON stal partnerem naší knihy a mimo jiné nám poskytl právě tento prostor pro plánovaný pražský workshop, zajímalo nás, jak pojali designéři ze studia Mutanta svoje útočiště pro dalších dvanáct měsíců designérské práce.

Společnost TON se inspirovala v zahraničí a přišla s bohulibým projektem: nechala zrekonstruovat a upravit původně průmyslový prostor v Holešovicích na start-up ateliér. Každoročně se bude vybírat rezident – designérské studio, které bude mít za úkol prostor naplnit programem a zároveň v něm přímo pracovat. Dle původních plánů by měl být vyhrazen čas i pro začínající designéry, kteří dostanou možnost konzultovat svoje projekty s rezidenty.


Tečka za letošním Designblokem? Určitě stojí za to se do Prahy příští rok vypravit. Ačkoliv jsme navštívily jen SuperStudio  a na oba zbývající výstavní prostory v centru Prahy nám bohužel nezbyl čas, odjely jsme naplněny nadějí, že nejen český design má potřebný „drajv“ a otevřenou budoucnost. A my interiéroví designéři máme tu čest a povinnost šířit osvětu a prosazovat kvalitní design v bytech našich klientů.


Nejnovější článek

#41
Deník mladé designérky

Deník mladé designérky

14. 2. 2024

Po vlastním pokoji můžeš toužit, ať je ti třináct jako naší hrdince Emě, jsi žena v nejlepších letech, nebo kluk, který uvažuje o profesi architekta. Knížka Deník mladé designérky tě provede procesem navrhování interiéru krok po kroku.

Celý článek