Alena Naďová: Žena v proměnách roku

23. 11. 2021

Občas sedím na dvou židlích a pracovní čas dělím mezi navrhování interiérů a svou původní profesi - redaktořinu. V těchto dnech vychází titul Žena v proměnách roku, ve kterém se pojí moje dvě vášně: knížky a propojování lidí.

Před dvěma lety jsem se poprvé ocitla na besedě, kde přednášela jemná tmavovláska o koloběhu roku a cyklech v přírodě. Vážila každé slovo a občas přivřela oči, jako by hledala pokračování uvnitř sebe nebo snad o něco výš. Začala jsem chodit několikrát do roka, abych se dozvěděla, co se právě v přírodě děje a čím mohu podpořit své zdraví.

Na redaktořinu mi mnoho času nezbývá, beru ji spíše jako koníček a tak si vybírám, kterým tématům se budu věnovat. Stejně jako mnoho žen v dnešním světě se často cítím vyčerpaná, ztracená, bez energie, zavalená tíhou všech úkolů a rozmanitostí rolí, které hraji. Za zády však s rostoucím věkem stále intenzivněji cítím podporu žen z mého rodu. Na některé babičky bylinkářky si pamatuji, osudy jiných znám jen z vyprávění. Slyším jejich volání.

A tak spadlo z nebe setkání s floristkou a zahradnicí Alenkou Naďovou.  Po pár přednáškách mě napadlo, že by si její v podstatě prosté a přitom tolik potřebné vědění zasloužilo uchovat v knize. V knize, která ženám odhalí nejen hluboké poznání, ale bude i krásná. Kterou bude radost vzít do ruky a otáčet stránky. Kterou si otevřou u kafe, když si budou chtít udělat hezkou chvilku v harmonii sama se sebou.

Syrové i laskavé fotky přírody umí báječně fotografka Bára Grünwaldová. Grafik Roman Kopecký, který do naší spolupráce přinesl mužský prvek, miluje zahradu, bylinky a umí se výborně nacítit na téma. Jeho ilustrace jsou něžné a jemné a spolu s Bářinými fotkami tvoří překvapivě soudržný celek. Spojení doplňuje šéfredaktorka Eva Mrázkovánakladatelství Edika (Albatros Media), která má potřebnou erudici, aby prosadila téma, co se nejeví jako mainstreamové, a zastřešila zhmotnění. A Kateřina Marková zase dobře dělá „píárko“ a zajistí, aby se o knize vědělo.

Aby nedošlo k mýlce, kniha není jen o bylinkách. Je především o proměnách, jak má ostatně ve svém názvu. Přirozený rytmus přírody už často nedokážeme vnímat. Přesto se promítá do našich životů, zrcadlí se v našich tělech a otiskuje se tak do našich dnů. Kniha ukazuje ženám cestu, jak se pochopením přírodních cyklů znova napojit na přirozenost bytí a najít tak vnitřní harmonii, sílu a jistotu.

Když jsem rukopis mnohokrát přečetla, uvědomila jsem si, jak jsou proměny přirozené a jak pevný mají řád. Jak zbytečně žehráme na to, že v zimě je chladno a v létě pálí slunce, místo abychom se z těchto kvalit těšili a vzali si z nich to, co právě potřebujeme – v zimě odpočinek a klid a v létě oslavu tělesnosti a smyslnost. Kniha nás učí, jak nebojovat, ale přijímat a radovat se. Tak, jak to uměli naši předkové, když slavili slunovraty, které považovali za nejdůležitější milníky roku – něco končí, aby se zrodil nový začátek. Připomeneme si rituály, svátky a obyčeje a ty, co se dochovaly dodnes, pochopíme do hloubky. Máme tak šanci je poprvé skutečně prožít. V každém měsíci můžeme podpořit své zdraví bylinkami a vhodnou stravou a upravit si svoje „doma“, aby nám bylo dobře.

Knihu doplňují dojemné metaforické příběhy ze života, které pomáhají pochopit poselství daného tématu. V hrdinkách příběhů jsem se mnohokrát našla, soucítila a odpustila (si). Vzkazy z přírody, které uslyšíme, nám dají citlivou každodenní podporu. A ujištění, že náš život je v pořádku, že „jsme dobře“. Tak, jak právě teď jsme.


Žijeme ve věčném koloběhu. Noc střídá den, výdech následuje nádech, život směřuje od zrození ke smrti. Není konce a není počátku, jen proměna.


Cítím hlubokou vděčnost za to, že jsem mohla být součástí vzniku knihy a jejím čtenářkám přeji, aby díky ní našly svou vnitřní sílu a objevily v přírodě laskavou a citlivou průvodkyni.

Knihu Žena v proměnách roku lze koupit ve všech dobrých knihkupectvích, také na e-shopu nakladatelství:

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/68249739/zena-v-promenach-roku/

Kdo by chtěl knihu i s věnováním, může napsat samotné autorce: alena.nadova@seznam.cz.

Obohacením bude sledovat i její facebook, instagram nebo webové stránky.


Na knize se podíleli:

Fotografovala: Barbora Grünwaldová

Ilustroval: Roman Kopecký

Sázela: Naďa Moyzesová

Propagovala: Kateřina Marková R. Pereira (redhawa@gmail.com)

Nejnovější článek

#41
Deník mladé designérky

Deník mladé designérky

14. 2. 2024

Po vlastním pokoji můžeš toužit, ať je ti třináct jako naší hrdince Emě, jsi žena v nejlepších letech, nebo kluk, který uvažuje o profesi architekta. Knížka Deník mladé designérky tě provede procesem navrhování interiéru krok po kroku.

Celý článek