Jdi na obsah Jdi na menu
 


BROKIS Design Trip 2017

V jednom zapomenutém koutě Vysočiny jsou dvě malé vesnice Janštejn a Horní Dubenky a v každé z nich je poklad nedozírné hodnoty. Tyhle dva klenoty se báječně doplňují - jeden sytí duši a druhý tělo. Není lepšího místa pro náš další výlet za designem!

27w.jpg

Sklárna Janštejn má bohatou tradici, na kterou navázal současný majitel Jan Rabell. Podařilo se mu vzkřísit výrobu a nabídnout kapacity svého podniku takovým lídrům na poli svítidel jako je Artemide, Flos, Lucis či Lasvit.  A když to dobře šlapalo, zbývalo jediné - vybudovat vlastní značku.  Oslovil designéry a BROKIS byl na světě. Pár let trvalo, než odrostl z plenek, ale po účasti na několika prestižních zahraničních veletrzích dospěl ve značku, která je veskrze osobitá a zejména ve světě velmi úspěšná.

04w.jpg

Ve sklárně jsme pod vedením obchodního zástupce pro ČR Jana Strangmüllera prošli celou výrobu a obdivovali všechny ty ruce a plíce, co se do každého kousku skla otisknou.

46w.jpg

Inspirativní dopoledne jsme zakončili skvělým obědem v zachovalé retrojídelně.  A po něm čekalo účastnice workshopu vlastní tvoření. Tématem byl, jak jinak, návrh svítidla pro Brokis. Všechny designérky se klání zúčastnily se ctí a velkým nasazením, což bylo oceněno hodnocením komise v čele s panem Rabellem. Jeho tým prošel pečlivě všechny návrhy a zvažoval, jak by se dala svítidla vyrobit, a co by to ve výrobě i ekonomicky obnášelo. Nakonec se komise shodla na třech pro ni nejatraktivnějších návrzích od designérek Kláry Lukešové, Jany Skálové a Martiny Adámkové, které odcházely s cenou v podobě zmenšeniny ikonického svítidla Muffin.

97w.jpg

Večeře ve francouzské restauraci Bistrot de Papa byla dokonalým završením celého dne. Pan Remi Decroix a jeho tým dokázali, že se zastavil čas, což je tak trochu konceptem jeho podniku na konci světa. Prostě si ho musíte najít a věřte, že to stojí za to! Cibulačka, kiše, francouzské víno, jehněčí….nepopsatelné! Stejně jako útulný interiér, krásná zahrada a pohodová nálada venkovského stavení.

125w.jpg

Na každém našem výletě se potvrzuje, že setkání lidí s designem spjatých má hlubší důvod a náplň, než jen inspiraci. My totiž během toho ve všech směrech naplněného dne intenzivně sdílíme naživo, překotně a živelně. Zřejmě vyprahlé měsíci, kdy se potkáváme jen virtuálně, toužíme probrat všechny radosti i bolístky osamělého návrhářského života.  A jak jsme si s Janou vyslechly už mnohokrát, setkání se stejně naladěnými lidmi je hlavním motivem pro účast na našich Design Tripech.

01w.jpg

Ví se, že industrial  a vlastně i jídlo jsou zásadními tématy pro naši kamarádku fotografku Báru Grünwaldovou, a protože s námi jela i tentokrát, vyřádila se za objektivem, co to šlo. Zdokumentovala naši pouť dokonale, a to včetně prima atmosféry, která se nesla celým dnem. Soudě dle toho, s jakou rychlostí a elánem se ponořila do úpravy asi 300 fotek, které si z výletu přivezla, nasytila svoji duši bezezbytku. A ještě o tom napsala na svém blogu. A my se teď můžeme kochat a na fotkách si BROKIS DESIGN TRIP připomínat. A taky se těšit na další výlet!

03w.jpg