Jdi na obsah Jdi na menu
 


Knihovna v Černé Hoře

Návrh interiéru Centra knihovnických, informačních a doprovodných služeb mikroregionu Černohorsko v Černé Hoře

V září loňského roku jsem byla požádána radnicí v Černé Hoře, abych navrhla interiér nové budovy knihovny, která byla právě dostavěna v prostoru za radnicí městyse. Jednalo se o návrh tří místností - knihovny, studovny a spisovny. Součástí knihovny je i informační koutek pro turisty i občany a CZECH Point.

Jelikož mám velmi ráda knihy a do knihovny jsem vždy chodila s potěšením, vzala jsem tento návrh jako velkou výzvu. Vzhledem k podlahové ploše i k rozsahu prací jde o moji doposud největší zakázku ve veřejném prostoru - a to od prvotního návrhu až po práci na realizaci. Dala jsem si za cíl udělat knihovnu dostatečně důstojnou tak, jak si knihy zaslouží, ale zároveň veselou a barevnou, aby přitáhla především malé čtenáře a těm starším aby v ní bylo příjemně a rádi se vraceli.

Volba materiálu na nábytek byla omezena rozpočtem, takže jsme pracovali s laminovanými deskami. Tu výše uvedenou "důstojnost" reprezentoval dekor dub rustikal, který se výborně hodí k technické stěrce na podlaze v hnědožluté barvě. A veselý vzhled zajistily barvičky: pro beletrii hráškově zelená, pro naučnou literaturu šedomodrá a v dětském oddělení červená. Nábytek v ostatních částech knihovny dekoruje kovově šedá. V každém oddělení je studijní stolek s židlemi, kde si čtenáři mohou listovat ve vybraných knížkách.

Oříškem byla recepce, kterou jsem si původně představovala oválnou, aby zjemnila hrany rovného nábytku. Bohužel však do daného prostoru nebylo možné tento prvek dostat tak, aby skýtal dostatečný prostor pro práci za pultíkem a zároveň se kolem něj dalo pohodlně procházet. A tak nakonec vznikl návrh hranaté recepce, kde jsem pracovala s šířkou a výškou obdélníků v kombinaci s barvou materiálů. Zjemnit hrany se nakonec podařilo pomocí koberců, které jsem do návrhu přidala dodatečně na popud pana starostky Hlavičky a ač jsem se zpočátku bránila a chtěla nechat podlahu v jedné barvě, nakonec byl tento zásah pro dobro věci. Koberce prostor proteplily a jejich tvary a barvy se staly dalším zajímavým prvkem interiéru.

Dominantou knihovny je samonosné točité schodiště do třetího NP, kde se nachází studovna. Tato místnost bude využívána k četným přednáškám a besedám s autory a ilustrátory knih, k čemuž slouží červené pódium a promítací plátno. Zároveň je pódium určeno i pro nejmenší čtenáře, kteří zde najdou malý stoleček se židličkami. Ti větší si mohou listovat v časopisech zabořeni do oblíbených sedacích vaků. V místnosti je 6 počítačů připojených k internetu. V tomto podlaží jsem nejvíce hrdá na návrh studijního stolku, jehož deska přechází v kapsu na časopisy.

Poslední místností je spisovna, kde je jedno pracovní místo u nadstandardně velkého pracovního stolu. Byl navržen pro práci s velkými archivními knihami. V místnosti je dostatek regálů pro uložení spisů a materiálů městyse a všech jeho spolků a jiných občanských aktivit.

Knihovna byla slavnostně otevřena v úterý 25.5.2010 ve 14 hodin. Pro čtenáře funguje již několik týdnů a dle jejich reakcí soudím, že se povedla :-) Dokonce jim prý od otevření přibylo několik nových čtenářů. 

Chtěla bych poděkovat zástupcům radnice v Černé Hoře, zejména tajemníkovi Jirkovi Rydvalovi za výbornou spolupráci, panu starostovi Ing. Bohumilu Hlavičkovi za  důvěru a za to, že mi nechal volnou ruku. Dále pak paní Marii Juncové, knihovnici, za cenné poznatky a konzultace. Realizační firma DS Interiér z Tábora, která vyhrála výběrové řízení na dodávku nábytku, dodala nábytek dle mých představ, ve výborné kvalitě a překvapivě nízké ceně. Také bych chtěla zmínit obohacující spolupráci s dodavatelem samotné stavby, firmou STAVOS Boskovice, zastoupenou Ing. Smetanou, která se ochotně podílela na dodávce koberců. A pověstnou třešničkou na dortu byla dodávka orientačního značení do budovy, kterou zajistila blanenská firma Roman Holub - značení. Grafik pan Josef Hejč navrhl značení, které báječně zapadlo do celé koncepce a  obchodnice Katka Bušová vše bezvadně vykomunikovala. Doufám, že takových zakázek "s volnou rukou" a dobrým výsledkem bude přibývat :-)