Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skleněný pokoj - kniha inspirovaná osudem vily Tugendhat

16. 2. 2010

ObrazekKniha s názvem Skleněný pokoj mapuje osudy slavné brněnské vily Tugendhat.

Ačkoliv autor uvádí v předmluvě, že příběh postav je pouhou fikcí, město, dům i historické pozadí jsou zcela reálné. Kniha mě nadchla nejen dojemným příběhem položidovské rodiny majitelů, do jejichž životů krutě zasáhl nástup nacismu, ale i tím, jak autor vystihl genius loci této stavby. Poutavě byl vylíčen i osud stavby, která sloužila postupně jako luxusní bydlení prvorepublikových průmyslníků, stáj pro koně jezdeckého oddílu maršála Malinovského a bezprostředně po válce jako taneční škola. V 50. letech zde dětská nemocnice zřídila tělocvičnu pro děti s vadami páteře. V roce 1963 byla vila zapsána do seznamu nemovitých kulturních památek.

Vila je od 1.1.2010 pro veřejnost uzavřena. Probíhá v ní památková obnova, která byla pečlivě připravována. Měla by vile navrátit její původní krásu a zachránit a obnovit materiály a technické vymoženosti stavby. Rekonstrukce se týká nejen stavby samotné, ale i interiérů a zahrady. Více informací najdete na webu: www.tugendhat.eu. A než tuto významnou architektonickou  památku otevřou, můžete se začíst do jejího příběhu na stránkách knihy Skleněný pokoj autora Simona Mawera (vydala Kniha Zlín, 2009)

Ze zadní strany obálky knihy cituji:

"Jen málo knih z poslední doby dokázalo očima cizince (podobně jako Gottland Poláka Maria Szczygiela) postřehnout československou realitu druhé poloviny 20. století tak brilantně jako Skleněný pokoj Simona Mawera."

Níže uvedené fotografie jsou z webu www.tugendhat.eu.

 

Obrazek

Obrazek

Slavná onyxová stěna prosvícená zapadajícím sluncem (z webu www.tugendhat.eu)