Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na Rychtě a v kovárně

28. 7. 2016

Mohla jsem vlastně napsat i malé r, protože Radomír na jedné takové staré rychtě žije a pracuje.


Před čtyřmi lety koupil pan Bárta tři sta let starý dům v Sebranicích, který jistě zná většina obyvatel našeho okresu, protože stojí hned u silnice na Kunštát. Vždycky jsem si myslela, že tam pod střechou na dřevěných sloupcích kovali koně, ale jedná se ve skutečnosti o žundr, neboli sýpku. Původně dům sloužil jako sídlo rychtáře, nyní si jej se všemi slastmi i strastmi užívá Radomír, který si v něm zřídil kovárnu a svůj domov. Dům je památkově chráněný a jeho nový majitel to nejen respektuje, ale i ochotně a s pokorou přijímá veškerá omezení, která mu způsobují zásahy památkářů – dům je prakticky plný různých výkopů, sond a přísných pravidel oprav, a jeho dřevěné stěny a hliněné podlahy skrývají jistě ještě řadu archeologických objevů, u kterých jeho majitel rozhodně nesmí chybět!


Ráda jsem přijala jeho pozvání a nahlédla dovnitř. Zajímalo mě, jak žije velmi úspěšný a přitom nesmírně skromný umělecký kovář, designér a sochař, který má na kontě i řadu zahraničních realizací. Jeho pečlivou práci oceňujeme nejen my na Rychtě, ale i šejkové ve vzdálených arabských emirátech.


Byla jsem jako v jiném světě, já víla z paneláku, co už od dětství sní o životě na venkově ve starém domě a naivně si ho idealizuje. Trochu mi sklaplo. Bylo to rozhodně syrové a zcela opravdové, kam se hrabou loukoťová kola na bohatě dekorovaných víkendových chalupách! Víc prozradí připojená fotogalerie.


Každopádně mě moc baví ten kontrast jednoduchého bydlení v prastarém domě s hliněnými omítkami a Radomírovou volnou tvorbou, která je ve své síle a hrubosti velmi ušlechtilá. Pracuje nejen s kovem, ale kombinuje ho s kameny i sklem, vytváří šperky, zvířata, květiny a jiné umělecké artefakty. A kromě toho je samozřejmě i šikovným řemeslníkem. Jeho kovařinu můžete ocenit třeba právě v Tišnovské Rychtě, kterou jsme s fotografkou Bárou v těchto dnech profesionálně nafotily a fotografie se již brzy objeví i na těchto stránkách.


A pokud uvažujete o nové kované bráně, zdobné mříži, nebo se chcete doma či na zahradě dívat na krásné kousky z kovu, zkuste oslovit Radomíra Bártu. Setkáte se se zajímavým člověkem, který žije a tvoří autenticky.


Stránky kováře a designéra Radomíra Bárty: http://www.kovar-barta.cz/
O Radomírovi, jeho bydlení a plánech v Blanenském deníku: http://blanensky.denik.cz/zpravy_region/ve-starobylem-zundru-v-sebranicich-chce-kovar-otevrit-muzeum-20160109.html

 

 

Náhledy fotografií ze složky Na Rychtě a v kovárně