Jdi na obsah Jdi na menu
 


Milánský týden designu 2012

24. 4. 2012

Milánský veletrh I Saloni je jednou z nejvýznamnějších akcí svého druhu ve světě designu. Ani letos nezklamal a přijal nás spolu s tisíci dalších designuchtivých návštěvníků svou otevřenou náručí, abychom se na něm nadchly, divily, žasly, inspirovaly se, prošlapaly botky a neskutečně se vyčerpaly nejen fyzicky z nachozených kilometrů, ale i psychicky z přemíry nepřetržitých zážitků. Ale nepředbíhejme.

milano-17.jpg

Po drobném dramatu s loňskými a tudíž neplatnými letenkami jsme plny adrenalinu doběhly po letištní ploše povzbuzovány zřízenci v reflexních vestách do letadla směr Milano. Jestli to takto začíná, co nás asi čeká dále?..běželo mi hlavou. A týden to byl opravdu výživný, a to nejenom, co se gastronomie týče.

17042012053.jpg

 

Na veletrh jsme vyrazily v úterý dopoledne a hned nás okouzlila tepající atmosféra místa. Expozice nás vtáhly a donutily vstřebávat letošní trendy. Zdá se nám to, nebo je letos všechno modro/šedo/zelené? Jásám, modrá je má nejoblíbenější barva, v designu interiéru neprávem opomíjená, snad téměř vzácná a teď nastal čas její slávy.

 

milano-22.jpg

 

Odevšad na nás vesele vykukují nízké stolečky s šikmými dřevěnými nožkami ala Brusel, některé i s držákem na desce, takže mohou sloužit zároveň jako podnos. Lehké retro, které vtipně doplní i důstojnou sedací soupravu nebo může sloužit jako neotřelý noční stolek u lůžka. Viděly jsme je v mnoha variacích, obměnách, materiálech, velikostech a okouzlily nás. Prostě - nic nového pod sluncem - inspirace Bruselem - ale tentokrát zcela současně.

Stále vedou vysoké knihovny s nepravidelnými rastry polic, které nás zaujaly již loni. Ubývá zdvojených desek, všimly jsme si spíše subtilnějších deskových materiálů na komodách.

 

Nábytkové desky jsou opatřeny imitací textilních povrchů, případně hrubou texturou katrovaného dřeva s občasným rostlinným refiéfem.

milano-12.jpg

Nepřeberné množství křesílek, klubovek, židlí! Naší srdeční záležitostí je stánek české firmy TON, snad jediného zástupce našich firem na výstavišti. Expozice je stejně jako loni jednoduchá a působivá, dává prostor kráse ohýbaného dřeva. Letos se TON pochlubil židlí Merano v ořechu a zaujala nás i novinka - střídmá a moderní židle 001. V expozici nás potěšilo video s ukázkou výrobního procesu a zejména tváře našich pánů ohýbačů, se kterými jsme se setkali při návštěvě továrny loni v květnu.

milano-31.jpgPobavila nás víceúčelová konferenční křesílka s přídavnými stolečky. Chutě jsme zasedly a zkušebně udělaly pár poznámek do našich notýsků. Fungovalo to báječně, jak je vidět na fotografii :-)

Stejně jako loni nás okouzlily jednoduché tvary keramiky Rina Menardi, v neutrální barevné škále, letos doplněné starorůžovou.

Nejvíce nám sedl skandinávský design v pavilonech navšívených na konci prvního dne, zejména nábytek společnosti Indera. Světlé masivní dřevo je naše!

 

 

 

Druhý den jsme vyrazily do centra Milána, absolvovaly návštěvu katedrály Duomo a milano-27b.jpgpřilehlé nákupní galerie Vittorio Emanuelle II. Cestou jsme nahlédly do několika obchodů zapojených do Design Weeku (na chodníku před obchůdkem stál nepřehlédnutelný růžový květináč, který signalizoval účast obchodu na týdnu designu. Na vedlejším snímku je expozice společnosti Fontana Arte, dodavatele svítidel.

Před hrozivou bouřkou, která změnila milánskou oblohu na trendovou šedomodrou, nás zachránila loni objevená kavárnička Schocolat poblíž stanice metra Cadorna se skvělou obsluhou, kde jsme se posilnily úžasnou kávou a teplými bagetkami.

Třetí a poslední den naší návštěvy jsme opět strávily v centru. Náš italský kamarád Mik nám zajistil lístky na dlouho dopředu vyprodanou podívanou - v refektáři kostela Santa Maria della Grazie na Corso Magenta jsme stály jako přikovány před freskou renesančního mistra Leonarda da Vinciho Poslední večeře páně (Il Cenacolo). Zážitek to byl vskutku velkolepý, obraz má neuvěřitelnou sílu a dokáže člověka vtáhnout do sebe a po vyměřených patnácti minutách zase pustit, tentokrát do obchodu se suvenýry, kde patřičně okouzleni neodoláte nákupu drobných pozorností pro své blízké :-)

Další zastávkou našeho putování po centru byl milánský hrad a pavilon Triennale v jeho zahradách, který nabídl přehlídku designu zejména mladých tvůrců.

19042012108.jpgNásledně jsme toho týdne již potřetí zavítaly do Schocolatu, abychom ochutnaly to, co nám dosud unikalo. Bylo prostě třeba vznést se z nebeských výšin zase na pevnou zem a dodat unavenému tělu nějaké ty kalorie.

Milá paní majitelka si všimla naší časté návštěvy v jejím podniku. Pochválily jsme jí nekonvenční, téměř loftový interiér i atmosféru její příjemné kavárny a slíbily, že příští rok nás opět mohou očekávat. Kdo by také odolal všem těm dobrotám a kávě, kterou takto skvěle připraví snad jen v Itálii. 

Děkujeme Mikovi, Ivance a Toníkovi za jejich pohostinné přijetí v Rescaldině a těšíme se na další pokračování v příštím roce. Ale teď už honem do práce na nových návrzích inspirovaných trendy z I Saloni Milano 2012 :-)

 

Náhledy fotografií ze složky I Saloni Milano 2012