Jdi na obsah Jdi na menu
 


Meat Design Ostrava 2016

29. 11. 2016

Přijížděly jsme dopoledne, Ostrava byla zahalena mlhou a těžní věže areálu Dolních Vítkovic z ní vystupovaly jako černé připomínky hornické minulosti. Znám to od nás z Blanska z ČKD, i když v mnohem menším měřítku. Můj děda byl slévač, táta dělal v hale u turbín čtyřicet let a nechápe, jak někdo může obdivovat industriál   pro něj je to pot a špína.  Jak je možné, že se na takových místech vystavuje a že se to může někomu dokonce líbit?  My obdivovatelé industriálu jsme ve fabrice netrávili nejlepší roky svého života, jedeme na přehlídku českého designu učesané a navoněné a vlastně to není doopravdy, jedeme do muzea.  A máme tu výhodu, že se nám fabriky mohou líbit prostě jen tak, jako každá jiná „estetika“.

02web.jpg

Houbaření - výstava na téma jedné české vášně v horním sále bývalé kompresorovny. Koncept Roman Šedina a Karolína Skórková, vystavuji Rony Plesl, Maxim Velčovský, Studio Dechem a další..  

Areál dolu Hlubina je citlivě zrekonstruován a nabízí prostor pro kreativitu – dnes je zde spousta sálů, které se využívají jako ateliéry, zkušebny, kinosály, taneční a koncertní sály, coworkingové centrum či prostory pro prezentaci firem. Prostě nový život pro potřeby současného vnímání práce. A taky směr a cesta pro další místa - třeba pro Brno, kde je různých hal taky dost a přesto se neustále staví na zelené louce.

14web.jpg

Bára vše podrobně zdokumentovala a popsala na svém blogu a já si vyprosila fotky pro tento příspěvek. Baru, díky! Takže vše zde uveřejněné je skrze její oko a já vybrala to, co nejvíce chytlo za srdce mě.

13web.jpg

Hlavní část výstavních prostor - Staré koupelny. Tohle je první hala, kde bylo možno se občerstvit v přízemí i v patře.

18web.jpg

Zahájily jsme dobrou kávou u stánku Čerstvé boby a vydaly se vstříc designu.

24web.jpg

Tauer Habitat - netradiční nábytek a první koupě - poctivá dubová prkýnka na servírování.

30web.jpg

Studio LLEV - břidlicové podložky pod mýdlo, voňavé mýdlo samé a spousta dalšího!

34web.jpg

Tradičně ujíždím na textilu, takže další úlovek - sítotiskové prostírání z dílny Verver Design.

37web.jpg

Kreativní využití popelnic v Design Fabrika. A za popelnicí další moje vášeň - kolo od Urbane.cz

40web.jpg

Tady zase ujela Jana B. - originální porcelán od Ema Mamisu, nešlo odolat!

41web.jpg

43web.jpg

Grafička a malířka Markéta Jinochová tvoří pod značkou By Myyna. Tohle je pokojíček v kufříku, na kterém se podílela. A taky vystavovala spoustu svých skvělých jemných grafik, pexes, tašek...

52web.jpg

 Papidu - nadšená tvůrkyně, která o své práci dovede poutavě hovořit. Papidu je o recyklaci a estetickém využití všech zbytků. Nápadité deníčky, kalendáře, sešitky, vizitky, obálky i design na přání.

58web.jpg

A stálice Soňa Malinová, jejíž blog ráda čtu a se kterou jsme se konečně viděly osobně. Ještě mi zbývá navštívit galerii Krystal, kterou vede v Havířově.

Ti, na které se fotkou nedostalo:

Master&Master - zaujaly mě perfektní podnože na stoly a police

LIV - Linda Vrňáková - závěsné křeslo s balónky

Verzone - české nakladatelství, které se zaměřuje na publikace z oblasti výtvarného umění, čínské moderní literatury a na knihy pro děti. Tady jsem si koupila citáty s fotkami české automobilové závodnice Elišky Junkové. Jsou velmi motivační! A teď mě mrzí, že jsem nepřibalila i knihu o této zajímavé ženě.

TON - nesměl chybět! Co napsat? Tradice, kvalita, prostě krása nesmírná!

​A spousta dalších nápaditých tvůrců. Díky nim jsme měly osvěžující den, i v tom listopadovém pošmournu.

FOTOGRAFOVALA: Bára Grünwaldová