Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak jsme ohnuli čtrnáctku aneb návštěva v TONu

24. 5. 2011

Náš přední výrobce ohýbaného nábytku, společnost TON sídlící v Bystřici pod Hostýnem, připravila pro své obchodní partnery zajímavou exkurzi u příležitosti 150. narozenin designové ikony - židle 014.014.jpg

Prošli jsme celou výrobou, a to od hranolků z bukového dřeva, které jsou na začátku procesu, přes jejich opracování, napaření, ohýbání až po čalounění a testování hotového kusu.

Nejdelší čas jsme strávili s mistry ohýbači, kteří nás zasvětili do své práce a všichni jsme si vyzkoušeli ohnutí opěradla legendární čtrnáctky. A protože to není žádná legrace, pěkně jsme se u toho zapotili. Všichni jsme si svoje ohyby podepsali a už se těšíme, až nám přijdou poštou a zaujmou čestné místo v našich ateliérech :-)

Zažít  výrobu židle krok po kroku zanechá v člověku jistotu, že poctivá práce rukama má pořád svůj hluboký smysl a obrovskou hodnotu. Dnes jsme zvyklí zajít do obchodu, vše si okamžitě koupit a nepátrat po tom, kolik práce stojí za každým kusem zboží v nákupním košíku. 

TON je česká společnost s českým kapitálem, která navazuje na tradice předválečného merano.jpgThonetu. Vychází z klasických tvarů nábytku, které díky dobrým designérům posouvá dál tak, aby vyhověly současným trendům. Velkým úspěchem je báječné křeslo Merano designéra Alexandra Guflera, které bylo oceněno prestižní cenou RED DOT AWARD 2011. 

 

Náhledy fotografií ze složky Jak jsme ohnuli čtrnáctku - TON 2011